Działalność edukacyjna

Pojęcia  sacrum i profanum  na przestrzeni dziejów pojawiały się między innymi w sztuce - malarstwie, rzeźbie, muzyce i architekturze. Kościoły i muzea na całym świecie pełne są bardziej lub mniej wymownych obrazów przedstawiających sceny biblijne, sceny z życia Chrystusa i świętych, sceny maryjne, ale możemy tam odnaleźć związki łączące tę świętość  z codziennością, która też może nosić w sobie pierwiastki uświęcenia. Wszystkie one miały i mają na celu - zbliżyć człowieka do sacrum, dać mu poczucie namacalności Boga, ale także przybliżyć do emocjonalnej codzienności.

Lekcja biblioteczna

Znani i mniej znani twórców literatury

Polscy twórcy zdobyli cztery literackie Nagrody Nobla, możemy pochwalić się jednak także innymi wybitnymi pisarzami, znanymi na całym świecie. Którzy twórcy trwale zapisali się na kartach historii literatury powszechnej a którzy trochę mniej?

Lekcja biblioteczna w kl.IIIa

Lekcja biblioteczna przeprowadzona 5 października  w klasach 2a i 2b o tematyce: Napoleon a sprawa polska-dążenia niepodległościowe Polaków to kolejne zajęcia z cyklu „ Ku Niepodległej”, mające służyć pogłębieniu wiedzy uczniów na temat odbudowy państwowości polskiej po latach niewoli .
 Głównymi celami lekcji było: wyrabianie szacunku dla tradycji historycznych i symboli narodowych,  rozumienie przyczyn, które doprowadziły do rozbiorów Polski oraz poznanie różnych  dróg, sposobów, które miały doprowadzić do odrodzenia państwa polskiego. Podczas lekcji wykorzystano prezentację multimedialną: Napoleon a sprawa polska, w której uczniowie odnaleźli istotne informacje o nadziejach i szansach Polaków na niepodległość u boku armii napoleońskiej.

Czytający "Przedwiośnie" nagrodzeni brawami

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania w naszym liceum zakończyła się gromkimi brawami dla czytających fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zebrana społecznośc szkolna w taki sposób nagrodziła  piękne czytanie i   interpretację dzieła Żeromskiego oraz innych utworów z Antologii Niepodległości. Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania, a zwłaszcza czytającym, tj. Kindze, Łukaszowi, Dawidowi,Zuzi, Ewelinie, Arkowi, Kacprowi i Martynie.

Cykl lekcji: "Ku Niepodległej"

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Rada Powiatu w Białej Podlaskiej przyjęła stanowisko o ustanowieniu roku 2018  Rokiem Niepodległości w Powiecie Bialskim". Nasze liceum również włączy się w działania upamiętniające tak ważne dla narodu polskiego wydarzenie. Jednym  z podjętych przez nas przedsięwzięć będzie cykl lekcji bibliotecznych odbywających się pod hasłem Ku Niepodległej. 7 marca w klasie I a odbyła się pierwsza z nich o tematyce: powstanie styczniowe w literaturze i sztuce. Wykorzystane w lekcji środki (gazetka, prezentacja multimedialna)bezpośrednio nawiązywały do największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego, którego 155 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku.