Menu

Menu

Biblioteka szkolna

O nowościach wydawniczych

 

Co warto czytać jesienią?

W Krakowie do niedzieli trwają 22. Międzynarodowe Targi Książki.  Mottem targów są słowa pisarza Arturo Pereza-Reverte: "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę". Oto kilka nowości i premierowych publikacji, po które warto sięgnąć. To także wskazówka, co warto czytać w tym sezonie.

 Wiesław Myśliwski, "Ucho igielne"

"Ucho Igielne" to refleksja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się polska historia ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.

Michał Wójcik, "Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim"

Autor stara się przekonać czytelnika, iż zupełnie nie znamy Józefa Piłsudskiego. Ten, którego znamy z rocznicowych plakatów (sumiasty wąs, krzaczaste brwi, dziarska postawa) to nie cała prawda. Ziuk już jako trzydziestolatek był wrakiem człowieka, a sumiasty wąs zapuścił nie po to, by się podobać. Chciał ukryć brak zębów.Piłdudski  jest  zagadką do dziś. W rzeczywistości nie wiemy kim jest, bo zbudowaliśmy jego wizerunek z naszych marzeń. Stworzyliśmy fantom na obraz naszych potrzeb. Ten plakatowy Piłsudski, ten arcy-Polak i geniusz politycznej strategii to wytwór wyobraźni- przekonuje  w swpjej książce Wójcik.

Michał Wójcik, "Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim" (Wielka Litera)

Szczepan Twardoch, "Królestwo"

"Królestwo" - to chwytająca za gardło opowieść o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie… pozostać człowiekiem.Opowieść Ryfki i historia Dawida układają się w zaskakującą kontynuację "Króla", jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. 

Maya Jasanoff, "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata"

"Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży.Autorka  podąża śladami Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: "Tajnego agenta", "Lorda Jima", "Jądra ciemności" i "Nostromo". W niezwykłym stylu zgłębia życie i czasy Conrada, ukazując dwie burzliwe epoki globalizacji – współczesną i tę z przełomu XIX i XX wieku. 

Mariusz Szczygieł, "Nie ma" 

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność".(onet.kultura)

Mariusz Szczygieł, "Nie ma" (Dowody na Istnienie)Kolejne nowości na bibliotecznych półkach

"Macbeth"to kolejny utwór Jo Nesbo, mistrza norweskiego kryminału, muzyka poprckowego, wokalisty, autora tekstów. Powieść Nesbo to powszechnie znana historia zbudowana na nowo, a  tytułowy Macbeth to  nieprzekupny policjant pracujący w mieście pełnym przestępców. W walce wspierago Lady, właścicielka kasyna. To także opowieść 
o dążeniu do władzy.

 

„Zerwa”  Remigiusz Mróz -  W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali od wielu lat. Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znaleziono wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis.

"Obok Julii" Eustachy Rylski  - Akcja rozgrywa się latem 1963 roku  w małym "poniemieckim" miasteczku.  Bohater "przypominający Alaina Delona i być może na niego upozowany", przezywany przez szoferów "hrabią", 20-letni Janek Ruczaj spotyka po latach swoją dawną nauczycielkę i młodzieńczą miłość, intrygującą i niezwykle piękną Julię...

„Jeździec miedziany”-  to pierwsza część  znanej trylogii Paulliny Simons. Akcja rozpoczyna się w czerwcu 1941 roku. Niemcy atakują Związek Radziecki. Tania Mietanowa poznaje młodego oficera, Aleksandra Biełowa o tajemniczej przeszłości. Młodzi zakochują się w sobie bez pamięci, jednak straszne czasy, w których żyją, nie pozwalają im długo cieszyć się szczęściem.

 

"Złodziejka książek" Markus Zusak- to światowy  bestseller, na podstawie którego powstał film. Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne. Fascynacja jest tak ogromna, iż prowadzi bohaterkę do sięgnięcia po pióro.

 

"Szata" Loyd Douglas- tłem powieści zbliżonej do Sienkiewiczowskiego "Quo vadis" jest Rzym i Jerozolima w czasach Chrystusa i sprawy ludzi, przed którymi nagle staje Chrystus - tak jak przed Marcellusem Gallio, posiadaczem wygranej szaty Ukrzyżowanego, która odmienia życie trybuna rzymskiego".(lubimyczytać.pl)

"Łuk triumfalny"-jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a, powieść, która doczekała się wznowień  po ponad szśćdziesięciu latach, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice.

 

"Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej - to książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

 

„Chata” William Paul Young

 Autor „Chaty”, mówi, że książka powstała jako prezent dla jego sześciorga dzieci. „Chata” ma być metaforą „domu, który budujesz na własnym cierpieniu”. Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w smutku Mack dostaje tajemniczy list… 

O książkach i innych dziełach w ... książkach

 GRA ANIOŁA - to druga po "Cieniu wiatru" część bestsellerowej trylogii. Po ogromnym sukcesie pierwszej części autor zapowiedział napisanie czteroksięgu, w którym poszczególne tomy łączyłyby trzy ogniwa – Barcelona, Cmentarz Zapomnianych Książek i rodzina Sempere.  W "Grze anioła" Carlos Ruiz Zafon z niezwykłą precyzją przenosi nas do Barcelony, Cmentarza Zapomnianych Książek.Tym razem akcja rozgrywa się w latach dwudziestych. W centrum Barcelony, w opuszczonej posiadłości żyje młody pisarz, dręczony obsesyjną miłością. Pewnego dnia otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było. Książki zdolnej przemienić ludzkie umysły i serca…. „Gra Anioła” to po prostu trzymająca w napięciu powieść grozy z wątkiem kryminalnym rozpalająca wyobraźnię czytelnika.Znalezione obrazy dla zapytania gra anioła zafon

STRAŻNICZKA KSIĄŻEK  Mechthild Gläser to powieść ukazująca historię Amy, która wchodzi do świata uwielbianych książek, interakcję z postaciami, przeżywanie ulubionych scen i wydarzeń. Nigdy nie sądziła, iż kiedyś będzie tak blisko podziwianych bohaterów, że będzie umiała tak głęboko zanurzyć się w każdą z opowieści, o przeżywaniu których niejednokrotnie marzyła, pochłaniając je jednym tchem. Teraz z zapałem korzysta ze swojej nowej umiejętności. Bohaterka przeżywa niezwykłą przygodę w świecie książek.

JARMARK CUDÓW 30 X SZYMBORSKA -kolejny zbiór analiz tekstów Szymborskiej dokonanych przez Tadeusza Nyczka. Można by tę przygodę autora  z wierszami noblistki określić jako pośmiertną, ponieważ Jarmark cudów obejmuje również refleksje nad tomem, którego poetka nie zdążyła ukończyć. „Dzieło poetyckie się zamknęło, więc i ja postanowiłem zamknąć swoją krytyczną przygodę z jej poezją” – deklaruje autor.Znalezione obrazy dla zapytania STRAZNICZKA KSIAZEK GLASER
Znalezione obrazy dla zapytania Niespodziewane stronice- CORTAZARSZMARAGDOWA TABLICA Carli Monteroto nie tylko napisana z rozmachem historia o poszukiwaniu zagadkowego dzieła sztuki, ale i niezwykła opowieść o zakazanej miłości, która zdarzyła się wbrew wszelkim przeciwnościom. Madryt, początek XXI wieku. Ana pracuje w Muzeum Prado, prowadzi spokojne życie u boku Konrada, bogatego niemieckiego kolekcjonera dzieł sztuki, aż do chwili, gdy pewien list napisany podczas drugiej wojny światowej naprowadza go na ślad tajemniczego obrazu Astrolog przypisywanego Giorgionemu, malarzowi epoki renesansu. Skuszony wielką wartością tego dzieła, Konrad przekonuje Anę, żeby zajęła...(za lubimyczytać.pl)

NIESPODZIEWANE STRONICE- Julio Cortazar to zbiór tekstów odzyskanych przez pierwszą żonę pisarza Aurorę Bernárdez i filologa Carlesa Álvareza Garrigę. Jednak duża ich część ukazała się już za życia autora, głównie w hiszpańskojęzycznej prasie, inne zaś zostały odrzucone przez wydawców albo stanowią warianty opublikowanych wcześniej rozdziałów powieści i opowiadań. Znajdziemy tutaj teksty różnorodne gatunkowo (wiersze, wypowiedzi publicystyczne, eseje, szkice, autowywiady), „Niespodziewane stronice” obejmują przekrój pisarstwa Cortázara (1938–84). Prezentują jego wszechstronność, rozmaite fascynacje, erudycję i społeczne zaangażowanie. Dla miłośników jego prozy nie będzie to wielkie zaskoczenie.


http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/275000/275990/448782-352x500.jpg
Znalezione obrazy dla zapytania SZMARAGDOWA TABLICA MONTERO Po te książki naprawdę warto sięgnąć! Znalezione obrazy dla zapytania Niespodziewane stronice- CORTAZAR

 

Małe życie - najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna. To poruszająca  historia życia czterech przyjaciół, ich niełatwym dojrzewaniu, sukcesach, trudnych wyborach. To również mroczny portret pokolenia i opowieść o granicach ludzkiej wytrzymałości.Czy przyjaźń poddana próbie przetrwa?

 

Ciekawość świata- niezwykle zajmująca publikacja, ukazuje bowiem  zjawiska, fakty i idee, budowle, maszyny,urządzenia, wiedzę, które zmieniły świat. Przedstawia zbiór ciekawostek i biografii osób, których myśl wyprzedzała o całe stulecia epokę, w której żyli. Prezentowanie zjawisk fizycznyci biologicznych, reakcji chemicznych, mechaniki, elektroniki w odniesieniu do codziennego życia sprawia, iż książka może zadowlić każdego czytelnika.

Chłopiec w pasiastej piżamie - światowy bestseller przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i zekranizowany w 2008 roku. Książka znalazła się również na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa". To wstrząsająca historia pięknej przyjaźni dwóch chłopców z zupełnie różnych „światów”: Szmula, syna żydowskiego zegarmistrza i Brunona, syna niemieckiego oficera. Wokół nich trwa wojna. Szmul zna ją od najgorszej strony, drugi z chłopców- nie ma świadomości, iż codziennie pochłania ona ofiary.

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Michała Rusinka to portret osoby nieprzeciętnej, kobiety o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji. Książka pełna jest anegdot, smakowicie opowiadanych przez Rusinka zabawnych fotografii i reprodukcji wyklejanek. Sekretarz Noblistki miał jednak okazję poznać Wisławę Szymborską, inną od tej, jaką my znamy.

Jak robić dobrze to intersująca opowieść o tym, jak Szymon Hołownia odkrył Czarny Ląd i jak zmienili go ludzie, których tam spotkał.   To mieszkańcy domu dziecka w Kasisi,ludzie tam pracujący. Ich historie poruszają czytelnika do głębi, zmuszają do refleksji na temat potrzeby miłosierdzia.

 Kolejne nowości z naszej bibliotecznej półki

 

Pachnidło -niemiecki pisarz Parrick Suskind rysuje historię mordercy obdarzonego nieprawdopodobnym węchem.  Jan Baptysta Grenouille postrzegający świat wyłącznie przez pryzmat zapachu tworzy w XVIII-wiecznym Paryżu wyszukane eliksiry do produkcji perfum, marzy jednak o wydestylowaniu idealnej woni z dziewiczego ciała kobiety. Czy zrealizuje swój zamysł?

Gwiazd naszych wina to książka, w której autor Johnn Green odważnie mówi o seksie, potrzebie bliskości i rozterkach związanych z pierwszą miłością, ale też o śmierci. Główną bohaterką jest Hazel Grace, szesnastolatka cierpiąca na raka tarczycy z przerzutami do płuc. Choroba uniemożliwia jej samodzielne oddychanie, dlatego nie rozstaje się z butlą z tlenem. Gdy trafia do grupy wsparcia, poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa ...

Sto lat samotności kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcii Marqueza, uważana za jedną z  najważniejszych książek XX w., to saga sześciu pokoleń Buendiów- założycieli miasteczka Macondo.  Niezwykła historia codziennego życia 56 bohaterów (uwikłanych w kazirodcze związki) przeplata się z wydarzeniami natury politycznej,wszystko ukazane na tle iberoamerykańskiej obyczajowości. Wielowątkowa powieść łączy magię z codziennością, burzliwe namiętności z moralnymi nakazami, a zwłaszcza nieuchronność przemijania z samotnością.

Dziewczyna z Bostonu- to piękna, wzruszająca powieść o marzeniach i o tym, że warto do nich dążyć; o miłości, przyjaźni, wierności i ambicjach, które należy zaspokajać, jeśli się tego pragnie; o życiowych przeszkodach, które nie powinny zniechęcać, nawet jeśli wciąż trzeba walczyć o swoją pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn - tak recenzuje książkę Beata Igielska.

Tajemnice Amy Snow - akcja powieści rozgrywa się we wczesnowiktoriańskiej Anglii.Tytułowa bohaterka porzucona jako noworodek w śnieżnej zaspie, trafia do pobliskiego dworu w Hatville, gdzie wychowuje się, a po latach zaprzyjaźnia z dziedziczką Aurelią Vennaway. Kiedy ta umiera w młodym wieku, Amy odnajduje listy przyjaciółki, w których zostały zawarte zaszyfrowane informacje o skarbie. Czy siedemnastoletniej bohaterce uda się odkryć tajemnicę i zmienić na zawsze swoje życie?

   SIĘGNIJ PO NOWOŚCI !!!

Oto kilka  tytułów ciekawych książek znajdujących się w naszej bibliotece. Mam nadzieję, że wybierzecie coś dla siebie na długie jesienne wieczory.  

Krótka historia czasu to jedna z najbardziej znanych pozycji popularnonaukowych ostatnich lat. Popularny brytyjski astrofizyk i kosmolog Stephen Hawking zabiera nas w podróż po historii Wszechświata i otaczającym nas świecie - od najdrobniejszych molekuł po niewyobrażalnie wielkie planety. Porusza tematy związane z czasem i przestrzenią. Ta intrygyjąca książka umożliwia poznanie ogromu zagadnień dotyczących przestrzeni międzygalaktycznej.

Wahadło Foucaulta  to  wielowątkowa powieść sensacyjna, której tytuł nawiązuje do fascynującego urządzenia skonstruowanego przez Jeana Bernarda Leona Foucaulta. Trzej mediolańscy intelekualiści(student piszący doktorat na temat templariuszy i dwaj redaktorzy czasopisma), zainteresowani historią i hermetyzmem, zaczynają snuć przypuszczenia na temat sekretnych zamierzeń templariuszy i legendarnych różokrzyżowców, którym przypisywano dążenia do zawładnięcia światem. Bohaterowie powieści pracują nad własnym Planem, tymczasem na ich drodze stają zagadkowe postaci..

.

Max Cegielski jest autorem książki ukazującej biografię słynnego podróżnika, syna powstańca styczniowego, Bronisława Grąbczewskiego - polskiego generała służącego w carskiej Rosji w latach osiemdziesiątch XIX w.  Jako oficer stał się jednym z ważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Sam uważał się za podróżnika i badacza. Jako postać niezwykle wyrazista i zagadkowa trafia na karty powieści Kiplinga i Verne`a. Czytelnik sięgając po Wielką Grę, odnajdzie opowieść o XIX-wiecznym podróżniku przeplataną opisem włóczęgi tą samą trasą ponad sto lat później.

Niezrównani to pierwsza część trylogii Beautiful Idols – niezwykłej sagi o rzeczywistości, w której najpiękniejsze sny zmieniają się w najgorsze koszmary. Trójka osiemnastolatków, Layla, Aster i Tommy, zgłaszają się do konkursu, którego celem jest przyciągnięcie do klubu rozchwytywanych celebrytów, zwłaszcza Madison Brooks, najpopularniejszej młodej gwiazdy z Hollywood. Nagrodą są duże pieniądze, ale...

Ostatnie historie to uniwersalna opowieść o przemijaniu, a zarazem współczesna saga rodzinna. Trzy historie i trzy sposoby oswajania śmierci w jednej z najbardziej poruszających powieści Olgi Tokarczuk. Drogi babki, córki i wnuczki rozeszły się przed laty. Teraz Paraskewia, Ida oraz Maja stają w obliczu śmierci. Każda z nich musi zmierzyć się z tym doświadczeniem samotnie, każda radzi sobie inaczej. Ich historie tworzą powieściową kronikę przemijania.

 

LITERACKA NAGRODA NIKE 2017 PRZYZNANA

Literacka Nagorda Nike przyznawana jest corocznie od 1997 roku, a jej celem- promocja polskiej literatury współczesnej. Laureatem tegorocznej Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Wręczenie nagrody tradycyjnie odbyło się w pierwszą niedzielę października. Ciekawostką jest to, iż po raz pierwszy w dziejach Nike nagrodzony zostaje reportaż. Łazarkiewicz napisał doskonały reportaż historyczny, w którym próbuje  jak najskrupulatniej odtworzyć okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, a także wszystko to, co po tej śmierci nastąpiło.”Wszedł do komisariatu zdrowy chłopiec, a wyszedł śmiertelnie pobity. Wiadomo, gdzie go pobili, kto bił. I tylko sąd zdawał się tego nie wiedzieć.” 

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI!

Od maja 2017 roku księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o nowe pozycje literatury pięknej, liczne bestsellerowe tytuły, ale też ponadczasową klasykę oraz literaturę popularnonaukową- wszystkie zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z pewnością  każdy czytelnik odnajdzie tu publikacje odpowiadające jego gustom czy zainteresowaniom.

Czytelników serdecznie zapraszam do wizyty w bibliotece!!! Zapewniam wolny dostęp do wszystkich lektur i nowości.

 Ani tytuł, ani nazwisko autora nigdy nawet nie obiły mi się o uszy, ale nic tam. Decyzja została podjęta. Przez jedną i drugą stronę. Najostrożniej jak mogłem wziąłem książkę do ręki i przekartkowałem ją, wprowadzając w trzepot jej strony. Opuściwszy swą klatkę, wreszcie wolna rozbłysła fajerwerkiem złotego pyłu. W pełni zadowolony z wyboru ruszyłem labiryntem w drogę powrotną, ściskając książkę pod pachą i nie kryjąc radości. Byłem święcie przekonany, że ta książka czekała na mnie już od dawna, bardzo możliwe, że czekała na mnie zanim w ogóle przyszedłem na świat.

                                                                                              Carlos Ruíz Zafón "Cień Wiatru"


Czytając, doskonalimy się, uczymy się myśleć, przyswajamy sobie wszystko, co kiedyś wyżsi talentem ludzie wynaleźli, czego doszli czytając, stajemy się ich uczniami.

                                                                                          Józef Ignacy Kraszewski


[...] Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr buje w szyby, a w pokoju pali się lampa?[...] Nie myśli się wówczas o niczym [...] i tak mijają godziny. Nie ruszając się z miejsca człowiek przechadza się po krajach, które widzi oczyma duszy, i fantazja wplatając się w baśń igra ze szczegółami lub biegnie za głównym wątkiem. I zdaje się nam, że sami jesteśmy bohaterami tych opowieści, że pod ich szatą biją nasze serca.               Gustave Flaubert „Pani Bovary”


Czasami jest mi trudniej pozbyć się jakiejś książki, niż zdobyć nową. Tomy przyklejają się do półek w tym pakiecie konieczności i zapomnienia, jakby były świadkami pewnej chwili w naszym życiu, do której nie powrócimy. Ale podczas gdy nadal tam są, uważamy je za część siebie samych.                                                              Carlos Maria Dominguez


Dawno temu ktoś powiedział, że książki mają swój los. Mają go rzeczywiście, bardzo podobny do losu człowieka. Dzielą z nami wielką niepewność sromoty lub chwały, surowej sprawiedliwości i bezsensownego prześladowania, potwarzy i opacznego rozumienia, wstyd niezasłużonego powodzenia. Spośród wszystkich nieożywionych przedmiotów, spośród wszystkich tworów ludzkich książki są nam najbliższe, albowiem zawierają w sobie istotę naszej myśli, nasze ambicje, oburzenia, złudy, naszą wierność prawdzie i uporczywą skłonność do błędu.                                                                Joseph Conrad


Czytanie ksiąg pokarmem jest duszy. Pożytek z czytania i znaczny będzie, gdy czytelnik […] skoro księgę do rąk weźmie, stawi się kolejno w postaci słuchacza, ucznia i sędziego. Jako słuchacz, powinien dokładać pilności, żeby dobrze pojął i zrozumiał to, co czyta; jako uczeń, trzeba, aby się starał korzystać z tego, co w książce znalazł; jako sędzia, na to ma mieć baczność, aby nie szedł ślepo za zdaniem autora, ale wprzód roztrząsnął uważnie, czego się trzymać, co odrzucić należy.                                                 Ignacy Krasicki


Czas wybija swoją próbę na książkach, dokonywa wśród nich jedynie właściwego wyboru, usuwa z widowni „książki dla nikogo”, a najlepsze i najwybitniejsze podnosi do rangi „książek dla wszystkich”. Są to książki, które każdy i zawsze nie tylko może, ale powinien wziąć do ręki, w przekonaniu, że zawodu nie dozna, że z nich właśnie może się czegoś dowiedzieć i czegoś nauczyć.                                                           Zdzisław Dębicki


                 „Nowoczesna książka”

  W dobie supernowoczesnych komputerów chciałabym przedstawić najnowocześniejszy wynalazek, który przybywa do nas wprost z przyszłości: oto KSIĄŻKA. Nie wymaga baterii, nie zużywa energii elektrycznej, nie posiada żadnych tradycyjnych układów elektronicznych. Jest ekologiczna i ekonomiczna. Wystarczy ją otworzyć i natychmiast gotowa do pracy. Nie wymaga systemu operacyjnego, nie trzeba jej aktualizować, nigdy się nie zawiesza. Jest lekka (waży mniej niż najlżejsze laptopy), a jednocześnie bardzo trwała. Można z niej korzystać w pomieszczeniach oraz na świeżym powietrzu. Nie zniszczy się, jeśli zachowamy odrobinę staranności przy jej obsłudze. Oto zasada funkcjonowania tego wynalazku.
        Książka składa się z wielu specjalnych kartek wypełnionych bitami informacji obustronnie (co o połowę redukuje koszt produkcji). Kartki są ponumerowane i spięte specjalnym grzbietem, dzięki czemu zachowują stałą kolejność. Zadrukowane strony skanowane są optycznie, a ich zawartość trafia wprost do umysłu użytkownika. Przejście pomiędzy stronami dokonuje się za pomocą lekkiego mrugnięcia okiem. Do książki można dołączyć dodatkowe urządzenie, tak zwaną zakładkę. Pozwala ona otworzyć książkę dokładnie w tym miejscu (z dokładnością do kropki), w którym została zamknięta podczas poprzedniej sesji.
        Przenośna, trwała i niedroga to rozrywka nowoczesna, która staje się coraz modniejsza i popularniejsza na całym świecie. Przyszłość należy do książki!

                                                                                   Zofia Jóźwiak

 


Zamykasz książkę, ale nie zamykaj z nią razem swej duszy. Dokąd ci tak spieszno? Patrz, jak zaczepiona u ostatniej stronicy, twoja myśl wygina się na kształt ścieżki wybiegającej spod lasu. Pozwól jej wyrwać się w pole, zagubić w marzeniach, wychynąć po drugiej stronie horyzontu.

                                                            Jan Parandowski, Luźne kartki


Jak należy troskliwie obchodzić się z książkami i utrzymywać je w porządku

(...) Nasamprzód co się tyczy otwierania i zamykania ksiąg niech to z winnym czynią szacunkiem, nie rozrywać ich z nieopatrznym pośpiechem i po przeczytaniu nie zostawiać ich na miejscu, ale raczej umieszczać je tam, dokąd w dobrym przynależą zamknięciu. Albowiem księga na większą zasługuje troskliwość niż obuwie. 
(...) Widzieliście może tego rodzaju lekkomyślnego chłystka, jak postępuje sobie bałwan ten przy czytaniu, jak zimą w czasie mrozu, z zakatarzonym i mokrym siada nosem, jak nie myśli
o tym, aby go wytrzeć i plugawymi smarkami nie zapaskudzić książki przed nim leżącej. Że też, Panie Boże, zamiast książki, nie dano mu raczej fartucha i ścierki. Paznokcie ma pełne cuchnącego brudu, czarnego jak sadza i nimi o to zaznacza sobie dogadzający mu ustęp z książki. Rozdziela pomiędzy rozmaite kartki niezliczoną ilość słomek z wystającymi końcami, aby istny siennik przypominał mu to, czego pamięć jego zachować nie zdoła. 
(...)Nie wstydzi się śmierdziel taki jeść owoców i sera nad otwartą książką albo każe spacerować szklance to po jednej, to po drugiej stronicy, a nie mając swej dziadowskiej sakwy pod ręką , pozostawia w książce resztki obiadu. Gada bez przerwy, zajmuje czas kolegom nieustannym szczekaniem i racząc ich kupą zdań, wszelkiego pozbawionych sensu, opluwa śliną książkę otwartą położoną na kolanach. 
(...) Istnieją też bezwstydni młodzi ludzie, którym szczególnie należałoby zakazać dotykania się książki, zaledwie bowiem nauczyli się odcyfrowywać litery a już bawią się w nieszczęśliwych komentatorów tych tomów przecudnych, które im powierzono; 
a gdzie dawniej szeroki był margines naokoło tekstu, widać obecnie potworny alfabet, albo jakąś inną bezwstydność tak jak przedstawia się ich wyobraźni i jak ją w czelności swej maluje cyniczne pióro. 
(...) Ponadto laików obojętnie patrzących na książkę wywróconą grzbietem do góry, jako że niby leży dobrze, winno się uważać za niegodnych wszelkiego obcowania z książką. (...) Zauważywszy jakieś uszkodzenie książki, trzeba temu zaradzić jak najspieszniej nic bowiem nie rozszerza się szybciej niż dziura, a rozdarcie, zaniedbane na chwilę, da się później naprawić jedynie z lichwą. 
(...) A niechże uczniowie uczą się z tego, iżby większą baczność okazywali księgom i nie poniechali żadnej o nie troskliwości.               
"Philobiblon" - "O miłości do ksiąg" (1343 r.) Richard de Bury ;rozdz. 17, tłum. J. Kasprowicz          

Richard de Bury (Richard Aungerville) (1287-1345) -angielski dyplomata, służył na dworze przyszłego króla Anglii - Edwarda III, prawdopodobnie był jego nauczycielem. Od 1333 roku biskup Durham, od 1334 kanclerz. W latach 1330-1343 działał aktywnie jako dyplomata, głównie na dworze papieskim w Awinionie oraz we Francji. Znany bibliofil, także autor kilku dzieł, m.in. "Liber Epistolaris", być może również traktatu "Philobiblon".

 

JAK URZĄDZIĆ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ  wink

1. Katalog winien być poszatkowany na jak najwięcej działów; należy z wielką pieczołowitością oddzielić katalog książek od katalogu czasopism, oba zaś od katalogu rzeczowego, jak również książki ostatnio nabyte od tych, które zakupiono dawniej. Ortografia w obu tych katalogach winna być w miarę możliwości zróżnicowana [...]

2. Tematy ma określać bibliotekarz. Książki nie powinny zawierać wskazówki co do tematu, pod jakim należałoby je zakatalogować.

3. Sygnatury winny być niemożliwe do przepisania, w miarę możliwości rozbudowane, aby ten, kto wypełnia rewers, nie miał nigdy dość miejsca na wypisanie ostatnich symboli i uznał je za nieważne, a dzięki temu obsługujący mógł zwrócić rewers z żądaniem uzupełnienia.

4. Czas między zamówieniem a dostarczeniem książki winien być bardzo długi.

5. Nie ma potrzeby wypożyczać więcej niż jedną książkę na raz.

6. [...] Biblioteka ma zniechęcać do jednoczesnego czytania kilku książek, bo od tego można przecież dostać zeza.

7. Unikać wyposażenia biblioteki w jedną chociażby kopiarkę; jeśli jednak jakaś już się znajdzie, dostęp do niej ma być pracochłonny i kłopotliwy, cena wyższa niż w mieście, limity bardzo niskie (co najwyżej dwie, trzy stroniczki).

8. Bibliotekarz winien uważać czytelnika za wroga, nieroba ( w przeciwnym razie byłby bowiem w pracy), za potencjalnego złodzieja.

9. Dział informacji winien być nieosiągalny.

10. Należy zniechęcać do wypożyczania.[...]

13. Godziny otwarcia biblioteki winny dokładnie pokrywać się z godzinami pracy, przedyskutowanymi wcześniej z przedstawicielami związków zawodowych; biblioteka ma być poza tym zaryglowana na cztery spusty w soboty, niedziele oraz w porze obiadowej. Największym wrogiem biblioteki jest pilny student [...]

18. W sytuacji idealnej- czytelnika winien obowiązywać zakaz wstępu do biblioteki; zakładając jednak, że do niej wtargnął, nadużywając w małostkowy i mało sympatyczny sposób swobód przyznanych mu wprawdzie przez Wielką Rewolucję, lecz nie przyswojonych jeszcze przez zbiorową wrażliwość, w żadnym razie nie może, i nigdy nie będzie mógł mieć dostępu do półek z książkami- jeśli pominie się prawo do pospiesznego przemknięcia przez bibliotekę podręczną.[...]

Umberto Eco, Zapiski na pudełku od zapałek, Poznań 1993

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego
    21-580 Wisznice
    ul. Warszawska 44
  • (083)3782010