Menu

Menu

Pedagog szkolny

Prawda i mity o dopalaczach

Mity:

 • Dopalacze są bezpieczną alternatywą dla nielegalnych w Polsce narkotyków
 • Dopalacze są legalne w całej Europie
 • Dopalacze są wyrobami kolekcjonerskimi
 • Dopalacze są tylko nieszkodliwymi ziołami, nie posiadającymi chemii w swym składzie

Prawda o dopalaczach jest jednak inna :

 • Dopalacze nie są ani zdrowe , ani bezpieczne- tak jak każdy lek , specyfik ziołowy spożywane w sposób inny niż jego przeznaczenie , w nadmiernej ilości są zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dowiodły tego liczne przypadki zatruć młodych ludzi leżących na oddziałach szpitalnych.
 • Dopalacze są nielegalne w większości krajów Europy. Dostępne są legalnie jedynie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. W Polsce od 2008r. pojawiły się w sprzedaży, ale od 2010 są towarami , których sprzedaż jest zakazana.
 • Nie można kolekcjonować towarów , które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nie jest moralne , by sprzedawać nieletnim towary , o których skutkach ubocznych niewiele się wie lub się je zna , ale świadomie ukrywa.
 • Dopalacze to nie tylko nieszkodliwe zioła , ale produkty , w których składzie znajdują się zioła wraz z chemicznymi komponentami. Niektóre z dopalaczy to produkty syntetyczne -czysta chemia , która wchodząc w reakcje z innymi substancjami , często daje tragiczny skutek uboczny. O czym nie wszyscy wiedza lub nie chcą wiedzieć …

Niewielka wiedza na temat dopalaczy spowodowała , że sprzedawały się jak „ciepłe bułeczki", szczególnie w środowiskach młodzieżowych . Gdzie argumenty : niskiej ceny, nieszkodliwości , skuteczności w niektórych sytuacjach , szczególnie pomocy w nauce , przemawiały do młodego pokolenia. Nie dostrzegano jednak drugiej strony medalu: potężnego biznesu, kopalni pieniędzy dla rekinów, których wcale nie interesowało zdrowie czy życie młodego człowieka. Jakie lobby za tym stoi…

Wnioski  nasuwają się same:
Wiele do zrobienia mają w tym względzie rodzice, szkoła, my dorośli…..

Odróbmy pracę domową : poszukajmy w Internecie, mądrych mediach, zapytajmy specjalistów jaka jest prawda o dopalaczach ? Obserwujmy nasze dzieci, rozmawiajmy z nimi o dwóch stronach medalu , nie bójmy się trudnych rozmów o problemach , poznajmy problemy naszych dzieci, uczniów, starajmy się je rozwiązywać na bieżąco. Wtedy młody człowiek umiejąc odróżnić dobro od zła , nie sięgnie po coś , co będzie „sztucznym szczęściem ” dla niego lub wyborem drogi w jedna stronę.
A wy młodzi tego świata? Nie słuchajcie ślepo wszystkiego o czym mówią inni- życzliwi przyjaciele, filtrujcie informacje, które do was docierają, zastanówcie się czego tak naprawdę chcecie, umiejcie odróżniać to co dobre , od tego , co jest ślepym zaułkiem. Rozmawiajcie z rodzicami, nauczycielami, prawdziwymi autorytetami .Każdy ma prawo popełniać błędy , uczcie się na cudzych błędach , wyciągajcie wnioski, Wolność to odpowiedzialność !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego
  21-580 Wisznice
  ul. Warszawska 44
 • (083)3782010