• Biblioteka szkolna

     • AKTUALNOŚCI     • Pamiętamy o ważnych rocznicach dotyczących polskich pisarzy.

                      23 czerwca 2021

      DZIEŃ OJCA
      21 czerwca 2021

      - 73. rocznica urodzin Andrzeja Sapkowskiego

      Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy, z wykształcenia ekonomista . Twórca postaci wiedźmina. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki .Oprócz cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej Sapkowski jest też autorem eseju z mikropowieścią ŚWIAT KRÓLA ARTURA. MALADIE oraz leksykonu literatury fantasy RĘKOPIS ZNALEZIONY W SMOCZEJ JASKINI. Opowiadania spoza cyklu zostały zebrane w tomie COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA. W 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.

      "Andrzej Sapkowski jest pisarzem formatu Tolkiena, choć odeń różnym, bo zdecydowanie bliższym współczesności i obdarzony gorętszym słowiańskim temperamentem. Czytając Sapkowskiego, jesteśmy zarazem gdzieś w świecie Tolkiena, na seansie u przeinaczonego Disneya, w średniowieczu, u Sienkiewiczowskiego Zagłoby, na seminarium ekonomicznym, w krainie ponurych pogańskich obrzędów, w przemalowanej na baśniową scenerii z czarnego kryminału".
       źródło: Polityka      28 maja 2021r. - 
      40. rocznica śmierci "Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego

      Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953, zwany „Prymasem Tysiąclecia”, mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła.Twórca akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne PRL . Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.      26 maja obchodzimy DZIEŃ MAMY

      "Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza,

      odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska" 

                                                                                                                                              Józef Ignacy Kraszewski                   13 maja 2021
       120. rocznica urodzin  rtm. Witolda Pileckiego 

      Rotmistrz Witold Pilecki  herbu Leliwa - pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV"; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego.              TRWA TYDZIEŃ BIBLIOTEK              
                                                                                   OD 8 DO 15 MAJA 

       Co roku 8 maja jest obchodzony Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To święto jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek, które zmieniają się tak, jak i pokolenia czytelników. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Najstarsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą ze starożytności. Już Sumerowie szkolili kapłanów w opiece nad glinianymi tabliczkami pokrytymi pismem klinowym. Pierwszą osobą w historii, która wprowadziła zawód bibliotekarza, był żyjący w VIII wieku p.n.e. asyryjski król Aszurbanipal. Pierwsza na ziemiach polskich organizacja bibliotekarska powstała w 1917 roku. Funkcjonowała wówczas pod nazwą – Związek Bibliotekarzy Polskich. Po II wojnie światowej przekształciła się w Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich, aby w 1953 roku przyjąć obecnie istniejące miano – Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.

                           12 maja 2021 r. przypada 86. rocznica śmierci
      JÓZEFA  PIŁSUDSKIEGO

              230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

        

      Trochę przypomnienia na temat tej ważnej dla narodu polskiego ustawy. Została uchwalona 3 maja 1791 r. i  była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką.  Uchwalona została przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze skonfederowanymi stanami. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.           

      24 kwietnia 2021 r. przypada 7. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza
      - jednego z patronów 2021 roku

      Tadeusz Różewicz (ur. 9 października 1921 w Radomsku, zm. 24 kwietnia 2014 we Wrocławiu) – polski poeta, dramaturg, prozaik, scenarzysta,tłumacz poezji węgierskiej, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności; brat Janusza i Stanisława, ojciec Jana oraz Kamila.Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

      "Pustka się wścieka. Pełnia nie musi się wściekać. Pustka musi się zaznaczyć. Pustka, w której szamoce się biologia. Diabeł to także pustka – jego siła na tym, polega, że go nie uchwycisz, że nie ma kształtu. Ta pustka rośnie. I to, co się w niej dzieje: najbardziej skomplikowane bronie, jakich jeszcze nie było."

                                                                                                            T.Różewicz,  "Dyskurs o pustce"      19 kwietnia 2021 r.  

      78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 

      Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, uznawanym jako akt symboliczny, zważywszy na niewielkie szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria. Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

             STANISŁAW LEM - JEDEN Z LITERACKICH PATRONÓW 2021 ROKU

      Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych
      i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie, został ogłoszony przez Sejm literackim patronem roku 2021. Biblioteka Narodowa w porozumieniu z synem pisarza kilka jego utworów udostępniła E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

      Jeśli chcesz pobrać e-booka, wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów. Dostęp do utworów takich, jak:

       czy też innych, jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema. Zachęcam do lektury tych niepowtarzalnych dzieł.


       ZDROWYCH, RODZINNYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH 
      Z ULUBIONĄ KSIĄŻKĄ ŻYCZY
      - NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ

              STANISŁAW LEM - 15. rocznica śmierci

       

      27 marca przypada 15. rocznica śmierci tego genialnego twórcy. Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść Astronauci. Kolejne powieści fantastycznonaukowe jego autorstwa to: Obłok Magellana (1955), Eden (1959), Pamiętnik znaleziony w wannie (1961), Powrót z gwiazd (1961)…1961), Niezwyciężony (1964), Głos Pana 1968), Wizja lokalna (1982), Fiasko  (1987) i Pokój na Ziemi (1987). Był również autorem trylogii Czas nieutracony (1955) oraz cyklu groteskowych opowiadań fantastycznonaukowych: dzienniki gwiazdowe (1957), Księga robotów (1961), Bajki robotów (1964), Cyberiada (1965), Opowieści o pilocie Pirxie (1968) oraz wielu innych niezapomnianych w literaturze światowej dzieł.      W 220. rocznicę śmierci Ignacego Krasickiego 
      zapraszamy na konkurs o życiu i twórczości tego wybitnego poety i publicysty okresu oświecenia:
      "Ignacy Krasicki - książę poetów polskich"

       
      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

      3 marca obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pisarzy, ustanowiony w 1984 roku przez PEN CLUB – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy, którego zadaniem jest promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy między pisarzami z całego świata. Ten dzień to nie tylko święto pisarzy, ale także wszystkich czytelników
      i ludzi związanych z książkami.
      PEN Club w Polsce powstał w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
      Głównym inicjatorem powstania stowarzyszenia w Polsce był Stefan Żeromski.
      W idei tej pisarza wspomagali: Emil Breiter, Bolesław Gorczyński, Wacław Grubiński, Juliusz Kaden-Bandrowski, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Jan Lorentowicz, Bronisława Neufeldówna, Edward Popoff, Józef Relidzyński i Leopold Staff. Stefan Żeromski pełnił również funkcję pierwszego prezesa PEN Clubu.


       

      Pod koniec 2020 roku sejm RP ustanowił patronów bieżącego roku. Wśród kilku uhonorowanych  postaci  i wydarzeń znaleźli sie także polscy literaci: Cyprian Kamil Norwid ( 200. rocznica urodzin), Krzysztof Kamil Baczyński (100. rocznica urodzin), Tadeusz Różewicz (100. rocznica urodzin)
      i Stanisław Lem (100. rocznica urodzin).

      • Cyprian Kamil Norwid  wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, a także artysta sztuk pięknych. W swej twórczości Norwid odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji. Jego twórczość, nierozumiana przez czytelników mu współczesnych, została na nowo odkryta za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama, który w „Chimerze” opublikował w latach 1901-1907 większość dorobku literackiego Norwida.
      • Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Pozostawił ok. 500 utworów poetyckich, które w pełni ujrzały światło dzienne już po wojnie dzięki edycji zbiorowej „Śpiew z pożogi” wydanej staraniem matki poety oraz Kazimierza Wyki.
      •  Tadeusz Różewicz – wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego.
      •  Stanisław Lem – najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autor m. in. „Cyberiady”, „Solaris”, czy „Bajek robotów”. Był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla, która ostatecznie przypadła Czesławowi Miłoszowi w 1980.

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

       (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, aby upamiętnić wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Według UNESCO żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - spośród 7 tys. języków będących obecnie w użyciu, 2680, czyli ponad połowa, jest zagrożonych obumarciem.

      9. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej  

       "Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma..."

      Autorem tych słów jest wybitna poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka,
      a także laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996)- Wisława Szymborska.
      Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej twórczość nagrodzono najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie literatury, za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

      Złote myśli Wisławy Szymborskiej  


      Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.


      Trzy słowa najdziwniejsze
      Kiedy wymawiam słowo Przyszłość,
      pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.
      Kiedy wymawiam słowo Cisza,
      niszczę ją.
      Kiedy wymawiam słowo Nic,
      stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.


      Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy.


      Ktoś powiedział, że ludzie głupieją hurtowo i mądrzeją detalicznie. Dlatego kochamy i popieramy przypadki detaliczne.


      Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze.


      Żyjemy dłużej,
      ale mniej dokładnie
      i krótszymi zdaniami.


      Mnie się wydaje, że naprawdę zaczynamy mówić za dużo. Wszyscy mówią, mówią, tymczasem tak naprawdę, prawdziwe, warte wypowiedzenia myśli rodzą się trzy, cztery na epokę.


      Żaden dzień się nie powtórzy,
      Nie ma dwóch podobnych nocy,
      Dwóch tych samych pocałunków,
      Dwóch jednakich spojrzeń w oczy.


      Moje znaki szczególne
      to zachwyt i rozpacz.


      Zapraszam do udziału w konkusie o życiu i twórczości
      Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

      "A mnie przecież zdrój rzeźbił chyży(...)"

      w dniu 22 stycznia o godz. 16.00

       


      22 stycznia przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

        

      W dniu 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 r. Wśród uhonorowanych znalazł się Krzysztof Kamil Baczyński. W uzasadnieniu chwały Sejmu czytamy: „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”      Biblioteka w świątecznym wydaniu

           

                 

          

       


      Pomnik Ofiar Grudnia w Gdyni  Pamiętamy o 50. rocznicy Grudnia '70

      W dniach 14-22 grudnia przypada okrągła, 50. rocznica wydarzeń Grudnia '70.
      W grudniu 1970 roku doszło do  tragicznych wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do ukształtowania się demokratycznej opozycji w Polsce. Wtedy nastąpiły odważne robotnicze protesty, do których, po raz pierwszy w dziejach PRL, doszło na terenie całego kraju. Bezpośrednim powodem protestów była ogłoszona tuż przed świętami Bożego Narodzenia podwyżka cen na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Strajki i manifestacje trwały do lutego 1971 roku. Wobec bezbronnych ludzi użyto broni. Zginęło 45 osób, kilka tysięcy zostało rannych, a kilkanaście tysięcy aresztowanych. Najbardziej gwałtowny przebieg tych tragicznych wydarzeń miał miejsce w Gdyni i Gdańsku, gdzie zginęło odpowiednio 18 i 6 osób, przede wszystkim pracowników tamtejszych stoczni. Właśnie z tego powodu Grudzień '70 jest określany w wielu publikacjach mianem Masakry na Wybrzeżu. Konsekwencją grudniowego buntu było nie tylko doprowadzenie do zmiany władz i polityki PRL, ale też późniejszych wydarzeń. Bez Grudnia 1970 nie byłoby zarówno Sierpnia 1980 roku, jak i Czerwca 1989.

      Wiedzę o tragicznych wydarzeniach  Grudnia ` 70 możemy zdobyć, czytając  np. następujące książki:
      1. "Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni"- P. Brzeziński, R. Chrzanowski, A. Nadarzyńska-Piszczewiat;

      2. "Grudzień 1070 - J. Eisler;
      3. "Grudzień 1970 w Szczecinie"- M. Paziewski;

      4.  "To nie na darmo... Grudzień ’70 w Gdańsku i Gdyni"- Jerzy Eisler, Izabella Greczanik-Filipp, Wiesława Kwiatkowska, Janusz Marszalec;
      5. "Janek Wiśniewski. Chłopak z Elbląga”- Z. Brannach
      6."Pogrzebani nocą" - Piotr Brzeziński,  Robert Chrzanowski i Tomasz Słomczyński.

             13 grudnia - Dzień Księgarza 

      Święto z tradycją

      Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 85 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca.
      System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto. 


      WYSTAWKA TEMATYCZNA W SZKOLNEJ CZYTELNI

      Wystawka "Wokół naszych spraw" została przygotowana we współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Wisznicach, która udostępniła nam materiały, prospekty dotyczace wielu obszarów życia  i kształtowania postaw młodzieży. Wśród nich znalazły się  m. in. broszury poświecone: profilaktyce uzależnień, przemocy w cyberprzestrzeni, elektronicznej fascynacji, bhp użytkownika mediów elektronicznych  czy  sposobów radzenia sobie ze stresem i agresją.                                                           

                

            


      Jan Długosz        605. rocznica urodzin

      i  540. rocznica śmierci Jana Długosza

      1 grudnia 1415 urodził się JAN DŁUGOSZ (zm.19 V 1480),herbu Wieniawa najwybitniejszy średniowieczny polski historyk. Urodził się w 1415 roku w Brzeźnicy
      w ziemi sieradzkiej. Pochodził ze średniej szlachty. Był synem starosty brzeźnickiego, Jana z Niedzielska herbu Wieniawa, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem Jan Długosz- kronikarz, polski historyk, duchowny, geograf, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, twórca nie mającego sobie równych w ówczesnej Europie dzieła Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego,

      których powstanie zainspirował najprawdopodobniej Oleśnicki. Powstawały one już po śmierci biskupa, w latach 1455-1480, i obejmują dzieje Polski od powstania do momentu śmierci autora. Był też autorem kilku prac z dziedziny heraldyki. Pozostawił po sobie ponadto szereg fundacji kościelnych i klasztornych. Ufundował między innymi klasztor paulinów przy kościele na Skałce w Krakowie czy bursę uniwersytecką dla kanonistów (również w Krakowie).
           W 1479 roku Długosz otrzymał nominację na arcybiskupstwo lwowskie. Nie zdążył go jednak objąć. Zmarł 19 maja 1480 roku w Krakowie.

       


      26 listopada przypada 165. rocznica śmierci
      Adama Mickiewicza

      Adam Mickiewicz (1798-1855) – polski poeta, działacz polityczny, uznawany za wieszcza narodowego. Urodził się 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku w rodzinie adwokata sądowego, wywodzącego się ze szlachty zaściankowej.

      W 1815 roku wyjechał na studia do Wilna, gdzie zaangażował się w działalność patriotyczną, tworząc Towarzystwo Filomatów. Pod koniec lat dwudziestych XIX wieku poznał swoją wielką miłość – Marylę Wereszczakównę. Za działalność patriotyczną Mickiewicz został zesłany w głąb Rosji.

      W 1829 roku zaczął podróżować po Europie.W 1831 roku chciał wrócić do kraju, w którym trwało powstanie, ostatecznie jednak granicy nie przekroczył i pozostał w Dreźnie. Stamtąd wyruszył do Paryża, gdzie osiadł na stałe i ożenił się z Celiną Szymanowską,
      z którą miał szóstkę dzieci. W Paryżu  podjął karierę akademicką, wykładając między innymi języki słowiańskie (na te wykłady uczęszczała między innymi George Sand). Mickiewicz stał się czołowym przedstawicielem tzw. Wielkiej Emigracji.

      Następnie wieszcz wyruszył do Konstantynopola, gdzie przystąpił do formowania polskich i żydowskich oddziałów (Legion Polski, Legion Żydowski) do walki z Rosją.

      Zmarł nagle 26 listopada 1855 roku w czasie epidemii cholery. Jego ciało przetransportowano do Francji i pochowano na największej polskiej nekropolii w Montmorency, a w 1890 roku przeniesiono do Polski i pochowano na Wawelu.

      Do najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza należą: ballada „Romantyczność”, „Reduta Ordona”, „Sonety krymskie”, „Oda do młodości”, wiersz „Do M***”, „Konrad Wallenrod”, „Dziady” i „Pan Tadeusz”.


       

      Dołącz do Akcji Czytaj PL !

      Informuję, iż 4 listopada wystartowała kolejna edycja Akcji Czytaj PL 2020! Jak co roku trwać będzie przez cały miesiąc. Jest to największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza.W tym roku Organizatorzy zachęcają miłośników książek  do czytania, oferując im w aplikacji Woblink 12 najświeższych tytułów popularnych i uznanych autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego i Remigiusza Mroza.     

      Szczegóły dotyczące akcji znajdziecie tutaj: czytajpl.pl    

      Lista dostepnych książek w ramach akcji Czytaj PL:

      1. Jakub Ćwiek „Topiel” 

      2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL”

      3. Paulina Hendel „Strażnik” 

      4. Mikołaj Łoziński „Stramer” 

      5. Karolina Macios „Czarne morze” 

      6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” 

      7. Jakub Małecki „Horyzont” 

      8. Robert Małecki „Zadra” 

      9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” 

      10. Dominika Słowik „Zimowla” 

      11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” 

      12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” 

             


        Kto pyta, nie błądzi 

      Jeśli nurtują Was zagadnienia natury filozoficznej, zadajcie pytanie profesjonaliście! Na Wasze pytania i wątpliwości może odpowiedzieć filozof Cezary Kalita. Zachęcam do chwili refleksji
      i wytchnienia w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.
      Pytania możecie kierować do 12 listopada do opiekuna biblioteki lub bezpośrednio do pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej na adres umieszczony na poniższym plakacie:   czytelnia@bialabp.edu.pl

             Uwaga!

      W czasie trwania nauczania zdalnego biblioteka szkolna będzie otwarta  w poniedziałki od godz. 8.30- 13.30.      Tegoroczne hasło Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:

      '' Z książką Ci do twarzy".

                    

                  Zachęcam do czytania i zapraszam do biblioteki !                    

       

      LITERACKA NAGRODA NOBLA 2020

      Literacka Nagroda Nobla 2020- najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie -  została przyznana. Zdobyła ją amerykańska poetka 
      i eseistka Louise Glück. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za "jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym".
      Louise Glück to laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym Pulitzera czy National Book Award. Zadebiutowała w 1968 r. tomikiem poezji "Firstborn" i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W lutym została laureatką przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Tomasa Transtroemera. Jury przyznającego Nagrodę im. Tomasa Transtroemera przewodniczy członek komitetu noblowskiego Per Waestberg.      NAGRODA NIKE 2020

      Powergraph - Nasz powergraphowy Radek Rak idzie jak burza... | Facebook

      RADEK RAK

      Literacka Nagroda Nike w tym roku trafiła do Radka Raka za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". To już 24 edycja nagrody Nike, przyznawanej od 1997 roku. 

      Radek Rak (urodzony w 1987 roku) za "Puste niebo" nagrodzony został w 2017 roku Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki"-"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do "Słowa o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego. Radek Rak jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. "Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar - galicyjskich ziemian".

      Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata - mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

       


      PAŹDZIERNIK -

      MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

       W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę bibliotek w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich,
      w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym. Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r.  i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi: '' Z książką Ci do twarzy".

      Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020 – „Z książką Ci do twarzy”       TAK 4 WRZEŚNIA CZYTALIŚMY "BALLADYNĘ"
      J. SŁOWACKIEGO

        

      4 września w godz. od 9.00 do 9.30 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjowaną przez prezydenta RP w 2012 roku. W tym roku zaprezentowaliśmy scenę III z aktu I dramatu pt. "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Utwór powstał na emigracji w czasie licznych sporów na temat przyczyn klęski powstania listopadowego. Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, eksponując postawy moralne i czyny bohaterów. 
      W trosce o bezpieczeństwo zebranych - w uroczystości zorganizowanej przed budynkiem szkoły - wzięli udział tylko przedstawiciele poszczególnych klas.

                      Zasady korzystania z biblioteki w roku szkolnym

      2020/2021

      1. Z biblioteki szkolnej może korzystać wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
      2. Czytelnik nie może korzystać z biblioteki szkolnej, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
      3. Na teren czytelni i biblioteki  mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno-lub wielorazową, materiałem, przyłbicą).
      4. Zawiesza się możliwość korzystania z  tzw. „wolnego dostępu do półek” oraz publicznego dostępu do sprzętu komputerowego i katalogów.
      5. Miejsce wypożyczeń/zwrotów w bibliotece jest specjalnie wydzielone przez nauczyciela bibliotekarza.
      6. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza przestrzeń na co najmniej trzydniową kwarantannę książek i dokładne oznaczenie partii zwrotów z kolejnych dni. 
      7. Przed wejściem do biblioteki  należy  zdezynfekować ręce za pomocą płynu znajdującego się w dozownikach umieszczonych na korytarzu.
      8. Po wypożyczeniu/zwrocie książek czytelnik jest zobowiązany niezwłocznie opuścić bibliotekę.


      2020 Rokiem Świętego Jana Pawła IIIlustracja

      Sejm oraz Senat RP ogłosiły 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, niekwestiowanego autorytetu moralnego świata, podkreślając jego zasługi w obaleniu komunizmu i powstaniu „Solidarności”.18 maja 2020 roku przypada 100. Rocznica urodzin Karola Wojtyły, pózniejszego  papieża Jana Pawła II.
      Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a póżniej zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 pazdziernika 1978 r. został wybrany na papieża.

             12 maja - 85 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego 

      Rok 2020 pełny jest rocznic związanych z wybitnymi Polakami. Jednym z nich jest marszałek Józef Piłsudski - współtwórca niepodległej Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".      8 maja -Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 

      Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, stał się symbolem  jedności środowiska,  determinacji i kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywaniu ich niezbędności w życiu każdego społeczeństwa.  Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece”.

       Tu możesz obejrzeć  najciekawsze propozycje czytelnicze, najpiękniejsze biblioteki świata i mobilne biblioteki dostarczające książki do mniejszych miejscowości na całym świecie. Chcesz wiedzieć więcej o bibliobusach – przeczytaj artykuł na stronie Programu Rozwoju Bibliotek.      MOŻESZ CZYTAĆ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

       Slynni_pisarze_o_ksiazkach.pdf

              SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ OFERTY Empik Premium  PRZEZ 60 DNI

      Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

      Jak skorzystać z promocji?

      1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
      2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
      3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
      4. Aktywuj usługę Empik Premium.
      5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

      Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.


      Szkolny Etap Konkursu Czytelniczego

      "Józef Ignacy Kraszewski- jego życie i dzieło"

             UWAGA KONKURS !!!

          Informuję, iż 11 lutego (wtorek) o godz. 9.00 odbędzie się szkolny etap XL Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło", organizowanego przez Muzeum w Romanowie. Do konkursu w szkole może przystąpić każdy uczeń LO w Wisznicach. Należy wykazać się znajomością biografii pisarza oraz utworów: "Budnik " i "Na bialskim zamku". Regulamin konkursu w bibliotece szkolnej.

      Zachęcam do udziału w konkursie.      .ATRAKCYJNE NAGRODY ZA PROMOCJĘ CZYTELNICTWA  W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI:

      CZYTAJ PL!

         

      Uczniowie naszej szkoły, a zwłaszcza członkowie Klubu Miłośników Książki,  w listopadzie przystąpili do konkursu pod nazwą „Zostań emisariuszem superksiążek – dziel się z ludzkością supermocami” promującego czytelnictwo w ramach akcji: CZYTAJ PL. Należało w kreatywny sposób przedstawić przebieg akcji w szkole. Najaktywniejszym uczestnikom organizatorzy konkursu ufundowali atrakcyjne nagrody, np. SAMSUNG Galaxy A40, czytnik e-booków PocketBook Basic Lux2 wraz z talonem na e-booki o wartości 350 zł, koszulkę z logo akcji.  

       

                Kilka polecanych propozycji:

      "Quidditch przez wieki "        Autor: Joanne Kathleen Rowling

      Jeśli was ciekawi, skąd pochodzi złoty znicz, w jaki sposób powstały tłuczki albo dlaczego emblematem Wedrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki, weźcie do ręki "Quidditch przez wieki". Młodzi miłośnicy quidditcha sięgają po tę książkę w bibliotece szkolnej Hogwartu niemal codzienne! 

       "Chłopak taki jak ty"        Autor: Ginger Scott

      To wciągająca i dramatyczna powieść, która ukazuje problemy nastolatków: uzależnienia, niespełnione miłości i zagubienie. Joss i jej nowy znajomy zaczną zbliżać się do siebie coraz bardziej. Jednak czy to wystarczy, aby zmienić życie ?Jak rozwinie się ich relacja i jakie tajemnicy wyjdą na jaw?

      "Zniszcz ten dziennik"     Autor: Keri Smith

      "Ideą dziennika jest jego kreatywne „zniszczenie”, „pobrudzenie”, „postarzenie” poprzez dowolną, bardzo osobistą, czasem abstrakcyjną, ale zawsze twórczą interpretację zadań zaproponowanych na jego stronach. Polecenia te mogą wydawać się niekonwencjonalne: dziurawienie stron, malowanie dłońmi, zalewanie kawą, zgniatanie kartek czy zabranie dziennika pod prysznic - nie należy jednak rozumieć ich zbyt dosłownie ale jedynie jako podpowiedzi mające na celu wykorzystanie własnej wyobraźni do różnych form artystycznego wyżycia się i utrwalenia swoich stanów ducha, wrażeń i obserwacji z otaczającego świata. Każdy dziennik jest niepowtarzalnym dziełem jego twórcy oddając jego osobowość i postrzeganie rzeczywistości."

      "Margo"             Autor: Tarryn Fisher

       Młoda dziewczyna trzyma się na uboczu i całe dni spędza w samotności. Ale wszystko nieoczekiwanie zmienia się, w momencie kiedy poznaje Judaha, nieco starszego chłopaka z sąsiedztwa. Sparaliżowany Judah poruszający się na wózku inwalidzkim odkrywa przed młodą Margo świat pełen tajemnic, którego dotąd nie znała. Między tym dwojgiem ludzi nawiązuje się przyjaźń i swego rodzaju braterstwo dusz, które sprawia, że z dnia na dzień stają się oni sobie coraz bliżsi.

      "Pozwól mi zostać "     Autor: Tijan Meyer

      "Pozwól mi zostać" to najnowsza powieść znanej i cenionej pisarki literatury kobiecej Tijan Meyer. Książka opowiada historię Mackenzie - młodej dziewczyny, której siostra bliźniaczka odebrała sobie życie.          

      Wszystkim Czytelnikom, Uczniom i Pracownikom szkoły radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia życzą -

      członkowie Klubu Miłośników Książki wraz z opiekunem.      PRZYJDŹ I SPRÓBUJ SWOICH SIŁ

        W 

      BIBLIOTECZNYM QUEŚCIE

          

       


      Polscy Nobliści - poeci

      Który skrzywdziłeś człowieka prostego
      Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
      Gromadę błaznów koło siebie mając
      Na pomieszanie dobrego i złego,

      Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
      Cnotę i mądrość tobie przypisując,
      Złote medale na twoją cześć kując,
      Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

      Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
      Możesz go zabić - narodzi się nowy.
      Spisane będą czyny i rozmowy.

      Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
      I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

      Kim jest autor tekstu, dowiesz się tutaj:

      https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3512afb0a582

       

      https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=019cae76e1c2

      Wisława Szymborska

      (1923-2012)

      Niektórzy-

      czyli nie wszyscy.

      Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.

      Nie licząc szkół, gdzie się musi,

      i samych poetów,

      będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

       

      Lubią-

      ale lubi się także rosół z makaronem,

      lubi się komplementy i kolor niebieski,

      lubi się stary szalik,

      lubi się stawiać na swoim,

      lubi sie głaskać psa.

       

      Poezje-

      tylko co to takiego poezja.

      Niejedna chwiejna odpowiedź

      na to pytanie już padła.

      A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego

      jak zbawiennej poręczy.

       

             Dołącz do międzynarodowej akcji: CZYTAJ PL !!!

      Polega na bezpłatnym czytaniu i słuchaniu książek. Akcja jest w 100% darmowa i trwa przez cału listopad, a użytkownicy otrzymają dodatkowe 7 dni na dokończenie rozpoczętych superksiążek.Akcja działa w 21 miastach w Polsce i 8 za granicą, ale każydy użytkownik otrzymuje 5 bezpłatnych e-zaproszeń dla znajomych. 


      JAK OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC

       BIBLIOTEK SZKOLNYCH

      Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: „ Wyobraź sobie” Do obchodów przyłączyła się również biblioteka LO w Wisznicach, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo.
      1.   Na terenie szkoły pojawiły się gazetki tematyczne i plakaty informujące o międzynarodowym miesiącu bibliotek szkolnych.

      2. Od 10 października obchody zdominowała informacja o literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, której poświęciliśmy wystawki tematyczne oraz wystawę jej książek.

      3. W październiku odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk oraz bibliotekom cyfrowym w Polsce.

                     

      4. Przez cały miesiąc trwała akcja „Uwolnij książkę”

      ”Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, w ulubionym pubie, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie, jak również w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej”. W Bibliotece na przeznaczonym do tego stoliku uczniowie przez cały miesiąc mogli pozostawiać przeczytane już książki lub wymieniać je na inne, przyniesione przez kolejnych czytelników.

      5. Tradycyjnie wyłonimy również najlepszego październikowego czytelnika. Dłuższe wieczory sprzyjają częstszemu sięganiu po książki, a oferta naszej biblioteki jest bogata. Każdy uczeń może u nas znaleźć coś dla siebie. Zachęcamy do czytania.


      Literacka Nagroda Nobla dla Polki !!!

       To Olga Tokarczuk, " kobieta, która widzi inaczej niż wszyscy"- pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Literackiej Nagrody "Nike" otrzymała tę najważniejszą w dziedzinie literatury nagrodę. Jest autorką wielu powieści, a najbardziej znane to: "Prawiek i inne czasy"," Dom rodzinny, dom nocny", "Ostatnie historie" "Bieguni", " Księgi Jakubowe"  czy wydana w 2009 roku powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych",  która zachwyciła czytelników na całym świecie. To m.in. za nią Olga Tokarczuk zdobyła tę prestiżową nagrodę za rok 2018, natomiast drugim laureatem za 2019 rok został Peter Handke. Literacka nagroda  ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901.
           My, czytelnicy cieszymy się, że Akademia Szwedzka doceniła niezwykle oryginalne pióro pani Olgi Tokarczuk.  Gratulujemy !!!.

      Zapraszam po jej książki do biblioteki!!!      Nadal trwa ROK KULTURY LUDOWEJ W POWIECIE BIALSKIM. Obchody  stają się inspiracją dla wielu działań szkolnych. Oprócz zajęć tematycznych w bibliotece, wystawek z regionalnymi strojami i dawnymi przedmiotami codziennego użytku, uczniowie mają okazję poznawać elementy kultury niematerialnej oraz sprawdzać swoje umiejętności instrumentalne.         W dniu 6 września aktywnie włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej poprzez kontakt z najważniejszymi dziełami polskiej literatury.  W tym roku odbyła się 8 edycja akcji zapoczątkowanej w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Nasze spotkanie zorganizowaliśmy na sali gimnastycznej, gdzie  w godz. 9 - 10.30 czytaliśmy „Rozdziobią nas kruki, wrony „ Stefana Żeromskiego  oraz fr. „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

       

      ROK SZKOLNY 2019/2020      W trosce o zachowanie kultury ludowej 
      Południowego Podlasia

        

           

             

      Kultura ludowa to nieodłączny element całego dziedzictwa kulturowego każdego narodu, regionu czy małej społeczności. W związku z tym, iż Rada Powiatu przyjęła stanowisko ogłaszające Rok 2019 Rokiem Kultury Ludowej w powiecie bialskim, postanowiliśmy przypomniec i przybliżyć zapomniane już  zwyczaje i obyczaje ludowe. W trosce o zachowanie  dziedzictwa kulturowego  najbliższego regionu  w ramach działalności biblioteki zorganizowano: wystawki promujące rękodzieło ludowe oraz regionalne stroje, gazteki, przeprowadzono pogadanki tematyczne, a także zrealizowano cykl lekcji bibliotecznych nawiązujących do ludowych tradycji  Podlasia. Tematyka przeprowadzonych zajęć:
      - Tradycje ludowe południowego Podlasia (kl.2a)
      -Tradycje rodzninne naszego regionu (kl.2b)
      -Najciekawsze tradycje regioniu- Brodacze,wołoczebne...(kl. 1a)
      -Perebory, peretryki i burki - elementy stroju regionalnego(kl.1a).


      II miejsce Martyny Wierzchowskiej w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym

       


                Informacja o konkursie czytelniczym

      Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie zaprasza do udział w  XXXIX Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym pod hasłem: "Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło".  Do konkursu w szkole może przystąpić każdy uczeń LO w Wisznicach. Należy wykazać się znajomością biografii pisarza oraz dwóch powieści pt.: "Jelita" i "Noc majowa". Etap szkolny konkursu odbędzie się do dnia 1 marca br., natomiast etap wojewódzki w dniu 20 marca w muzeum. Regulamin konkursu zanajduje się w bibliotece szkolnej.  
      Zapraszam do udziału !!!!


      Wiadomości ze świata kultury

      Paszport „Polityki” to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w następujących kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne), estrada, kreator kultury i kultura cyfrowa. 
      8 stycznia br. rozdano kolejne nagrody. Paszport Polityki otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód". Natomiast Joanna Kulig została laureatką "Paszportów Polityki" w kategorii "Film". Aktorka doceniona została za  wiarygodną rolę w " Zimnej wojnie".

      .......................................................................................................................

      "Zimna wojna"- to film Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes dla najlepszego reżysera. Polski film to jeden z najważniejszych obrazów  2018 roku. Wart jest obejrzenia chociażby z powodu wspaniałych kreacji aktorskich Joanny Kulig, Agaty Kuleszy czy Tomasza Kota. Ta pierwsza robi oszałamiającą karierę w Europie i za Oceanem. Amerykańska prasa rozpisuje się o naszej wschodzącej gwieździe.Joanna Kulig promuje przed Oscarami "Zimną wojnę". Film znalazł się na shortliście, co oznacza, że ma realne szanse na statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dużo mówi się także o możliwej nominacji dla samej Kulig.

      ......................................................................................................................

      Złoty Glob -  to nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w dziedzinie filmu i telewizji. Pierwsza ceremonia rozdania Złotych Globów odbyła się w styczniu 1944 roku.
            Właśnie zakończyła się tegoroczna gala 76. rozdania  tych prestiżowych nagród. Najlepszym filmem dramatycznym został  " Bohemian Rhapsody" Bryana  Singera. Wielkim wygranym okazał się  być komedia " Green Book".  Jej twórcy  otrzymali  aż trzy statuetki na gali zorganizowanej  w Los Angeles. Grający główną rolę Rami Malek  nagrodzony  został za wcielenie się we Freddiego Mercury'ego. Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym została niezastąpiona Glenn Close. 


      Niezwykła biblioteka na 100-lecie niepodległości Finlandii

      Finowie sprawili sobie niezwykły prezent z okazji 100-lecia niepodległości. W czwartek 4 grudnia br. w Helsinkach, stolicy Finlandii otwarto trzypiętrowy gmach, w którym znajdują się: księgozbiór liczący sto tysięcy pozycji, pracownie audiowizualne, druku 3D, plac zabaw dla dzieci. Są tam także miejsca do gry na bębnach, maszyny do szycia, teatr, kawiarnia, restauracje. Tak przedstawia się Oodi, biblioteka "nowego wieku". 

                                              W Helsinkach otwarto bibliotekę na 100 lat niepodległości  

      źródło: https://www.tvn24.pl

       

       


      Dołącz do najwiekszej akcji czytelniczej na świecie:

      Czytaj PL 2018 

      Wystarczy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zeskanować w messengerze kod  QR z  plakatu,  a uzyskasz darmowy dostęp do 12 besbestsellerowych książek!!!

      2 listopada w całej Polsce wystartowała kolejna edycja Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji mających na celu promocję czytelnictwa. Przez miesiąc na terenie przeszło 500 miast i mniejszych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wisieć będzie kilka tysięcy plakatów – darmowych wypożyczalni książek elektronicznych. W tym roku w akcji znalazło się 12 książek – sześć polskich i sześć zagranicznych. Do wyboru jest sześć powieści, cztery książki non-fiction, zbiór opowiadań oraz biografia. Dziesięć z nich dostępnych będzie zarówno w formie e–booka, jak i audiobooka.

      Książki, które znalazły się w akcji:

      1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

      2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

      3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

      4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

      5. Wojciech Chmielarz „Cienie”

      6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

      7. Remigiusz Mróz „Hashtag”

      8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

      9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

      10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

      11. Dan Ariely „Potęga irracjonalności”

      12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

      Jeśli tylko weźmiecie udział w akcji, pochwalcie się tym w mediach społecznościowych. Oznaczajcie swoje posty hasztagiem #czytajpl albo #czytajpl2018 i zachęcajcie znajomych do czytania i słuchania darmowych e-booków i audiobooków.           Październik 2018

      Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASS OCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

      Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca
      Bibliotek Szkolnych brzmi: 

      „Książka to przyszłość”.

      Zachęcam wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.      Literacka Nagroda NIKE 2018

      W tym roku literacką  nagrodę NIKE otrzymał Marcin Wicha za książkę pod tytułem: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Czym jest Nike? To nagroda za najlepszą książkę roku. W tym roku została przyznana po raz 22. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki, siedmiu finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureata jury wskazuje podczas obrad w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Nagrodę otrzymał Marcin Wicha, pozostałych siedmioro  finalistów to: Mikołaj Grynberg, Ewa Lipska, Anna Bikont, Paweł Sołtys, Jerzy Kronhold, Wojciech Bonowicz.

      „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, książka Marcina Wichy to opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Pozornie. Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Dla czytelnika szybko staje się jasne, że wszystkie te miniatury poświęcone matce opowiadają nie tylko o niej i o przedmiotach, które po sobie pozostawiła, ale także o samym narratorze, o jego dzieciństwie, o pamięci, jaka w nim po całym życiu matki i po jego wczesnym życiu pozostała. To zwykle przypadkowe, zdawałoby się, obrazy, drugorzędne rekwizyty, małe historyjki: domowa lektura „Expressu Wieczornego”, drobne spięcia z opryskliwymi urzędniczkami na poczcie, nieudane lekcje jazdy konnej, cała epopeja ze zdobywaniem książeczki „Kto pocieszy Maciupka” Tove Jansson w księgarni przy Madalińskiego. Kilka obrazków Wicha poświęca też ostatnim chwilom matki – lekarze, jakieś dokumenty do wypełnienia, karawan stojący pod domem: „jest bordowy (żeby nikomu nie było smutno – powiedziałaby moja matka)”. http://wyborcza.pl/7,81826,23870718,znamy-7-finalistow-nagrody-nike-wicha-bikont-grynberg-soltys.html?disableRedirects=true

               

               ZAPROSZENIE 
      do udziału
      w  Szkolnym Konkursie na Exlibris Biblioteki Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego
      w Wisznicach

       Zaprojektuj w dowolnej technice plastycznej znak własnościowy (exlibris) Biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach. Wszystkie informacje związane z konkursem znajdziesz w regulaminie. Prace należy złożyć do końca września. Na uczestników czekają nagrody rzeczowe.

      Regulamin_Konkursu_na_Exlibris.docx                                   NARODOWE CZYTANIE  w bibliotece

      8 września 2018 r.(sobota) w godz. od 14.00 do 15.00 zapraszam do udziału w akcji Narodowego Czytania. W tym roku będziemy czytać fragmenty "Przedwiośnia " Stefana Żeromskiego oraz teksty z tzw. Antologii Niepodleglości. Zachęcam wszystkich do udziału.


      ROK SZKOLNY 2018 - 2019 


      Na wakacje z książką !

      Upragnione przez wszystkich wakacje zbliżają się szybkimi krokami. Już niebawem będziemy odpoczywać, cieszyć się słońcem i brakiem szkolnych obowiązków. Mam nadzieję, iż część z Was spędzi ten czas z książką w ręce. Zachęcam do przyjrzenia się nowościom zakupionym w tym tygodniu. Tematyka książek jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.
       WSZYSTKIM CZYTELNIKOM ŻYCZĘ WSPANIAŁYCH, RADOSNYCH, UDANYCH, WOLNO                                       UPŁYWAJĄCYCH, BAJECZNYCH WAKACJI !!!!

       

          


      Jak świętowaliśmy Tydzień Bibliotek

        

       

      Corocznie święto bibliotek skupia wokół siebie grono miłośników książki w całym kraju. W tym roku Tydzień Bibliotek  był obchodzony w dniach od 8 do15 maja. W ramach obchodów  zrealizowaliśmy poniżej wymienione działania wpisujące się w tegoroczne hasło: (Do)wolność czytania.

            

       

      Przygotowaliśmy wystawki promujące czytelnictwo i ukazujące korzyści płynące z obcowania z literaturą piękną, zachęcaliśmy do czytania poprzez nagrody rzeczowe dla tych, którzy sięgnęli po literaturę inną niż lektury szkolne. Ponadto zrealizowaliśmy akcję:  „Zjedz jabłko i wypożycz proponowaną książkę” oraz wykonaliśmy gazetkę promującą różnych autorów i różne nurty literatury.


      "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA"-hasłem Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2018

      8 maja- Święto Ludzi Książki

      „Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy.”

      Jan Paweł II

      8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. W Polsce obchodzony od 1985 roku. Jest to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe bibliotek, a także samych bibliotekarzy. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Z tej okazji my także podjęliśmy różne inicjatywy:,np. wykonaliśmy gazetkę tematyczną dotyczącą form działalności biblioteki szkolnej, Klub Miłośników Książki przygotował wystawkę pod hasłem: "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA" na temat najpoczytniejszych książek dla  młodzieży, ponadto dla 10 czytelników, którzy jako pierwsi w tym tygodniu wypożyczą książki spoza kanonu lektur, przygotowane zostały upominki. Planowane są jeszcze inne atrakcje.
      Zatem świętujmy i cieszmy się z możliwości obcowania z książką!


         Światowy Dzień Książki

      23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data jest symboliczna dla literatury światowej. Dlaczego 23 kwietnia? Na ten dzień przypada bowiem rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy.  W ten dzień zmarli  Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Prawda jest jednak taka, że każdy dzień jest dobry, by promować czytelnictwo. Najlepszym sposobem świętowania Dnia Książki i jej promocji jest oddanie się ciekawej lekturze, do czego  wszystkich zachęcam!

      Tadeusz Różewicz
      Włosek poety

      Poeta to na pewno ktoś
      Słuchajcie głosu poety
      Choćby ten głos
      był cienki jak włos
      Jak jeden włos Julietty

      Jeśli się zerwie włosek ten
      to nasza nudna kula
      upadnie w ciemność

      Czy ja wiem
      albo się zbłąka w chmurach

      Słyszycie Czasem wisi coś
      na jednym włosku wisi
      Dziś włoskiem tym poety glos
      Słyszycie

      Ktoś tam słyszy


      Sukces w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym

            

      20 marca Martyna Wierzchowska i Maciej Burzec wzięli udział w  XXXVIII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego: Józef Ignacy Kraszewski- jego życie i dzieło organizowanej przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. 
      W tym prestiżowym konkursie rywalizują ze sobą najzagorzalsi zwolennicy czytelnictwa ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego. Martyna Wierzchowska z II a uzyskała wyróżnienie. Serdecznie jej gratulujemy!

         


      "Ku Niepodległej"

        W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Rada Powiatu w Białej Podlaskiej przyjęła stanowisko o ustanowieniu roku 2018  Rokiem Niepodległości w Powiecie Bialskim". Nasze liceum również włączy się w działania upamiętniające tak ważne dla narodu polskiego wydarzenie. Jednym  z podjętych przez nas przedsięwzięć będzie cykl lekcji bibliotecznych odbywających się pod hasłem Ku Niepodległej. 7 marca w klasie I a odbyła się pierwsza z nich o tematyce: powstanie styczniowe w literaturze i sztuce. Wykorzystane w lekcji środki (gazetka, prezentacja multimedialna)bezpośrednio nawiązywały do największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego, którego 155 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku.

             


      Biblioteka z nowym wyposażeniem

      Od początku drugiego półrocza biblioteka szkolna oraz czytelnia wzbogaciły się o nowe wyposażenie:  stół konferencyjny,  krzesła i regały na książki. Pozwoli to na realizowanie lekcji bibliotecznych oraz innych zajęć w atrakcyjniejszym otoczeniu. Obszerne, estetyczne regały biblioteczne zapewnią wygodniejsze i bardziej przejrzyste rozlokowanie księgozbioru. Nowe wyposażenie w czytelni sprawia, iż wszyscy zainteresowani w przyjemnych warunkach mogą pracować, uczyć się lub odpoczywać w ciszy. Można tu także poczytać, pograć w scrabble, wziąć książkę bookcrossingową lub po prostu wypić kawę. Zapraszam!!!

             


       155. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

      22 stycznia 2018  roku przypada 155. rocznica wybuchu powstania styczniowego, zbrojnego wystąpienia w Królestwie Polskim, którego celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości.  Był to największy w XIX wieku polski zryw narodowy. Powstanie trwało najdłużej ze wszystkich polskich zrywów, wzięło w nim udział najwięcej uczestników, pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar, w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

      Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się  o przyczynach i skutkach powstania styczniowego, zajrzyj tutaj:

      http://www.wojsko-polskie.pl/pl/articles/z-zycia-wojska-s/155-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego-o2018-01-19/


       

              „Czytanie książek to       najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.                                                                                                         Wisława Szymorska


       Z okazji Nowego Roku wszystkim Czytelnikom życzę sił i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów, sukcesów w każdej dziedzinie życia, trafnych decyzji, dużo miłości na co dzień, dobrego kontaktu z biskimi i wsparcia od nich. Nade wszystko życzę zdrowia i  pogody ducha.


      Przedświąteczne spotkanie Klubu Miłośników Książki

                

      Klub Miłośników Książki zainaugurował swoją działalność w październiku  2017 roku. Powstał z myślą  o tych czytelnikach, którzy w wolnych chwilach z przyjemnością sięgają po książki i w miłej atmosferze mogą wymienić się wrażeniami po ich lekturze. Spotkania te dają sposobność nie tylko wymiany czytelniczych doświadczeń, ale także dyskutowania o nowych trendach w polskiej i światowej literaturze współczesnej, możliwość kształcenia umiejętności wyrażania i uzasadniania własnych opinii. Podczas spotkania w dniu 20 grudnia br. Klubowicze mieli okazję także zapoznania się z  nowościami w naszej bibliotece. 
      Jeżeli lubisz czytać i chcesz podzielić się wrażeniami po lekturze, to te spotkania są dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy.


           Święta tuż, tuż…                    Lekcja biblioteczna: W kręgu bożonarodzeniowych tradycji

      Bożonarodzeniowe dekoracje to pierwsza rzecz, od której zaczynamy nasze świętowanie. Tak też dzieje się w naszej szkole. W klasach i na korytarzach dominuje już  stosowny wystrój, który przypomina o polskich i regionalnych bożonarodzeniowych tradycjach.  Wszędzie wyczuwalna jest niecodzienna atmosfera, a duża część naszych działań wiąże się z przygotowaniami do tych ważnych, nie tylko dla chrześcijan, świąt. Temat świąt zdominował także lekcje biblioteczne w klasie I b, III a i III b, podczas których uczniowie mieli okazję podzielić się refleksjami na temat rodzinnych zwyczajów, przybliżyć sobie informacje o tradycjach najbliższego regionu. Śpiewanie kolęd w okresie przedświątecznym i w czasie Bożego Narodzenia to szczególnie piękny polski zwyczaj, który- jak widzimy- całkowicie udanie kultywują Wasi koledzy i koleżanki.

                    


                                     

      Czytanie książek to najpiękniesza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.                                                             Wisława Szymorska

      Lekcja bibliteczna: Co warto przeczytać? - rkomendacje czytelników

      Uczniowie klas IIa i II b mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi zbiorami  biblioteki podczas lekcji, która odbyła się dnia 29 listopada. Jej celem było  zachęcenie uczniów do korzystania ze zgromadzonej w bibliotece różnorodnej literatury, propagowanie czytenictwa oraz rekomendacja książek wybranych przez uczniów. Wzbudziły one dosyć duże zainteresowanie. Uczestnicy zajęć mogli też przekonać się o zaletach obcowania z książką. Kontakt ze słowem pisanym, a zwłaszcza literaturą  piękną, w każdym wieku kształtuje wyobraźnię i aktywność twórczą, rozwija intelekt, wpływa na wrażliwość estetyczną, uczy myślenia, kształtuje postawy, uczy wartości moralnych - to tylko część korzyści płynących dla każdego czytelnika.
      NIE CZEKAJ, TY TEŻ MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z DOBREJ ZABAWY!!!

             

       

                  

            

        


      Lekcja biblioteczna:Wielopłaszczyznowa aktywność twórcza  Józefa Ignacego Kraszewskiego

         Zrealizowana 13 listopada w klasach IIIa i IIb lekcja biblioteczna to kolejne nasze działanie wpisujące się w obchody ROKU KRASZEWSKIEGO W POWIECIE BIALSKIM. Celem zajęć było ukazanie wielostronnej działalności J.I.Kraszewskiego, który znany jest przede wszystkim jako powieściopisarz, choć jego spuścizna twórcza dotyczy wielu obszarów.Warto przypomnieć, iż autor „Starej baśni” z powodu swojej renesansowej wszechstronności okeślany jest mianem „człowieka instytucji”, gdyż zajmował się także rysunkim, malarstwem olejnym i akwarelą, był historykiem, kolekcjonerem, miłośnikim zabytków, kompozytorem, krytykiem dzieł plastycznych i muzycznych. Ponadto był dyrektorem teatru, redaktorem i wydawcą czasopism i gazet, właścicielem drukarni, członkiem i prezesem wielu towarzystw, prowadził bogatą działalność społeczną, a także polityczną. J.I.Kraszewski, uznany przez współczesnych mu za"duchowego przewodnika narodu", to jedna z najznakomitszych postaci XIX-wiecznej polskiej kultury.


      Kochani Czytelnicy!!!

      Przypominam o upływającym termnie składania prac na konkurs: "Ubierz się w książkę". Proszę o złożenie fotografii do dnia 10 listopada 2017 r.

       

        PAŹDZIERNIK- MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC

      BIBLIOTEK SZKOLNYCH

      Od 18 lat na całym świecie październik staje się miesiącem wzmożonej aktywności bibliotek, które w tym czasie obchodzą swoje święto. W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywa się pod hasłem: Książka nas łączy. My także włączamy się w obchody poprzez różne formy działań, które mają na celu: propagowanie zainteresowania książką, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej oraz zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań.
      Do realizowanych przez nas przedsięwzięć należą:

      • szkolny ranking czytelnictwa,
      • zorganizowanie w bibliotece „kącika bookcrossingowego”,
      • szkolny konkurs na zdjęcie pod hasłem: Ubierz się w książkę,
      • zachęcanie do czytania przy wykorzystaniu strony biblioteki szkolnej.

      Krzysztof Kołtun gościem LO w Wisznicach

         W dniu 26 września  br. gościliśmy w naszej szkole niezwykle barwną osobowość- członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, poetę poruszającego tematykę kresową p. Krzysztofa Kołtuna. Jest  autorem dwudziestu czterech książek, założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień” w Chełmie, założycielem Towarzystwa Rodzin Kresowych i Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury.  To laureat prestiżowych nagród literackich, gość i współtwórca audycji radiowych, dziennikarz i do niedawna antykwariusz. Z pasji i zamiłowań etnograf, kolekcjoner kresowy, duchowy przewodnik po Kresach.
      Spotkanie z p. Krzysztofem Kołtunem stało się okazją do bliższego poznania kultury
      i obyczajów Kresowian.To tematyka licznych utworów autora i osobista pasja rozwijana
      i pielęgnowana przez lata, co można było zauważyć podczas wizyty gościa. Nie zabrakło licznych odniesień do literatury polskiej i kultury Kresów, w tym Krzemieńca- rodzinnego miasta J.Słowackiego.
         Ponadto podczas  pobytu pisarz promował swoją najnowszą książkę pt. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu- niezwykle poruszjący, wręcz wstrząsający utwór będący zbiorem 41 opowiadań, wspomnień dotyczących obszaru położonego niedaleko nas, tuż za Bugiem, na Ukrainie.  Opisano w nim tragiczne i traumatyczne przeżycia ludzkie. Najbardziej poruszające dla czytelnika mogą okazać się emocjonalne relacje naocznych świadków bestialstwa.
                Jeśli chcesz poznać nie tak odległą historię tamtego regionu, przeczytaj książkę,
      a może lepiej - poleć ją rodzicom i dziadkom.


      Pobyt w romanowskiej bibliotece

      Podczas wycieczki do Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie w dniu 20 września mieliśmy możliwość zapoznania się z bogactwem zbiorów tamtejszej biblioteki, gdzie zgromadzono kilka tysięcy woluminów oraz liczne dokumenty związane z pisarzem, jego rodziną oraz mieszkańcami dworku. Wśród muzealiów cenna kolekcja epistolograficzna.
      Pod koniec XIX wieku, kiedy właścicielami  romanowskich dóbr byli Kajetan Kraszewski, a później jego syn Bogusław, biblioteka liczyła ok. 10 tys. egzemplarzy.
      Przez lata funkcjonowania placówki zgromadzono tu prawie kompletny zbiór książkowych edycji dzieł pisarza, także znaczącą kolekcję dziewiętnastowiecznych czasopism, do których pisywał.
      Do najcenniejszych pozycji należą: pierwsze wydanie powieści – Pan Walery z 1831 roku, wydanie Kordeckiego z 1852 roku z autografem autora.Wśród zbiorów równie cenne są: rękopis powieści Starosta warszawski z 1875 roku oraz dziennik podróży do Odessy z 1843 roku wraz ze szkicownikiem. Z pamiątek rodzinnych na uwagę zasługują osiemnastowieczne dokumenty dotyczące służby wojskowej pradziadka Nowomiejskiego i dziadka Błażeja Malskiego – nadane mu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego rangi chorążego w korpusie husarzy nadwornych, z 1781 roku, z pieczęcią i podpisem królewskim; druki z lat 1774-1786 – mowy sejmowe przedstawicieli rodu Kraszewskich.
      Z dawnej biblioteki romanowskiej Kajetana i Bogusława pochodzi egzemplarz Sonetów krymskich Adama Mickiewicza, pierwsze wydanie z 1826 roku.
      Te cenne zabytkowe egzemplarze muszą robić ogromne wrażenia nie tylko na bibliofilach, ale także na każdym czytelniku.


      "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi
       ludźmi minionych czasów".

                                                                             Kartezjusz

       

       

       

       

       

       

      Zapraszam do biblioteki i centrum informacji multimedialnej w godzinach:

      poniedziałek 7.45 : 12.45

      środa 10.30 : 15.30

      piątek 7.45 : 12.45


      Jeśli lubisz czytać, interesujesz się literaturą i sztuką, śledzisz rankingi bestsellerów,
      a ponadto pragniesz poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę, dołącz do Klubu Miłośników Książki!
      Celem klubu będzie rozbudzanie twórczej aktywności, zapoznanie uczniów z pracą w bibliotece oraz  promowanie biblioteki i szkoły w środowisku lokalnym.W trakcie dobrowolnych spotkań członkowie klubu mają sposobność dzielenia się refleksjami  na temat przeczytanych książek, recenzowania ich, dyskutowania o wybranych bohaterach, motywach czy też nurtach literatury oraz z zakresu wiedzy o kulturze. Członkowie klubu inicjują spotkania autorskie, poetyckie, eventy związane z książką i biblioteką, np. fash mob czy bookcrossing.

                       Dołącz do nas!!! Zapraszamy!!!