Menu

Menu

Biblioteka szkolna

Aktualności

 

 TAK 4 WRZEŚNIA CZYTALIŚMY "BALLADYNĘ"
J. SŁOWACKIEGO

  

4 września w godz. od 9.00 do 9.30 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjowaną przez prezydenta RP w 2012 roku. W tym roku zaprezentowaliśmy scenę III z aktu I dramatu pt. "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Utwór powstał na emigracji w czasie licznych sporów na temat przyczyn klęski powstania listopadowego. Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, eksponując postawy moralne i czyny bohaterów. 
W trosce o bezpieczeństwo zebranych - w uroczystości zorganizowanej przed budynkiem szkoły - wzięli udział tylko przedstawiciele poszczególnych klas.

          Zasady korzystania z biblioteki w roku szkolnym

2020/2021

 1. Z biblioteki szkolnej może korzystać wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 2. Czytelnik nie może korzystać z biblioteki szkolnej, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
 3. Na teren czytelni i biblioteki  mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno-lub wielorazową, materiałem, przyłbicą).
 4. Zawiesza się możliwość korzystania z  tzw. „wolnego dostępu do półek” oraz publicznego dostępu do sprzętu komputerowego i katalogów.
 5. Miejsce wypożyczeń/zwrotów w bibliotece jest specjalnie wydzielone przez nauczyciela bibliotekarza.
 6. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza przestrzeń na co najmniej trzydniową kwarantannę książek i dokładne oznaczenie partii zwrotów z kolejnych dni. 
 7. Przed wejściem do biblioteki  należy  zdezynfekować ręce za pomocą płynu znajdującego się w dozownikach umieszczonych na korytarzu.
 8. Po wypożyczeniu/zwrocie książek czytelnik jest zobowiązany niezwłocznie opuścić bibliotekę.


2020 Rokiem Świętego Jana Pawła IIIlustracja

Sejm oraz Senat RP ogłosiły 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, niekwestiowanego autorytetu moralnego świata, podkreślając jego zasługi w obaleniu komunizmu i powstaniu „Solidarności”.18 maja 2020 roku przypada 100. Rocznica urodzin Karola Wojtyły, pózniejszego  papieża Jana Pawła II.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a póżniej zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 pazdziernika 1978 r. został wybrany na papieża.

 12 maja - 85 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego 

Rok 2020 pełny jest rocznic związanych z wybitnymi Polakami. Jednym z nich jest marszałek Józef Piłsudski - współtwórca niepodległej Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".8 maja -Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 

Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, stał się symbolem  jedności środowiska,  determinacji i kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywaniu ich niezbędności w życiu każdego społeczeństwa.  Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece”.

 Tu możesz obejrzeć  najciekawsze propozycje czytelnicze, najpiękniejsze biblioteki świata i mobilne biblioteki dostarczające książki do mniejszych miejscowości na całym świecie. Chcesz wiedzieć więcej o bibliobusach – przeczytaj artykuł na stronie Programu Rozwoju Bibliotek.MOŻESZ CZYTAĆ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

 Slynni_pisarze_o_ksiazkach.pdf

  SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ OFERTY Empik Premium  PRZEZ 60 DNI

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
 4. Aktywuj usługę Empik Premium.
 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.Tu znajdziesz wolny i bezpłatny dostęp do książek:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

DARMOWE EBOOKI

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.Jeśli nie masz dostępu do książek w formie papierowej, poniżej zostały zmieszczone linki do lektur szkolnych, które możesz w ten sposób przeczytać: 

Dzieje Tristana i Izoldy (tł. J.Bedier)  https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/dzieje-tristana-i-izoldy.pdf

Antygona Sofoklesa https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/antygona.html

Makbet W. Szekspira    https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/makbet.html

Hamlet W. Szekspira https://lektury.crib.pl/hamlet-tresc-dramatu.html

Kordian  J. Słowackiego https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/kordian.pdf

Pan Tadeusz A. Mickiewicza https://literat.ug.edu.pl/xxx/panfull/index.htm

Konrad Wallenrod A. Mickiewicza https://lektury.crib.pl/index.php?q=konrad-wallenrod-tresc-utworu.html

Cierpienia Młodego Wertera Goethe https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/cierpienia-mlodego-wertera.pdf

Dziady A. Mickiewicza

cz. II https://literat.ug.edu.pl/dziady/003.htm

cz.III https://literat.ug.edu.pl/dziadypo/index.htm

cz IV https://dziady-cz-iv.streszczenia.pl/tresc_lektury/

Chłopi Wł. Reymonata https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/chlopi-czesc-pierwsza-jesien/

Ferdydurke Gombrowicza https://ferdydurke.streszczenia.pl/tresc_lektury/

Przedwiośnie S. Żeromskiego https://literat.ug.edu.pl/przdwsn/index.htm

Dżuma Camusa https://klp.pl/dzuma/

Opowiadania Borowskiego 

Pożegnanie z Marią http://matecznik.npr.pl/lektury3/maria.pdf

  U nas w Auschwitzu   https://i-ksiazka.pl/t-borowski-ksiazka-pdf-u-nas-w-auschwitzu/

Lord Jim J. Conrada https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/lord-jim-zagorska/

Mistrz i Małgorzata M.Bułhakowa    http://biblioteka.kijowski.pl/bulhakov%20michail/mistrz.pdf

Lalka B. Prusa https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,156046,5183353.html

Łagodna F. Dostojewskiego http://lekturygimnazjum.pl/lagodna/lagodna-fiodor-dostojewski-tresc/

Proces F. Kafki http://biblioteka.kijowski.pl/kafka%20franz/proces.pdf

Wesele S. Wyspiańskiego https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wesele.html

Inny świat Herlinga- Grudzinskiego https://lektury.crib.pl/inny-swiat-streszczenie-charakterystyka-opracowanie.html

Granica Z. Nałkowskiej https://lektury.crib.pl/granica-streszczenie-charakterystyka-opracowanie.html 


Szkolny Etap Konkursu Czytelniczego

"Józef Ignacy Kraszewski- jego życie i dzieło"

 UWAGA KONKURS !!!

    Informuję, iż 11 lutego (wtorek) o godz. 9.00 odbędzie się szkolny etap XL Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło", organizowanego przez Muzeum w Romanowie. Do konkursu w szkole może przystąpić każdy uczeń LO w Wisznicach. Należy wykazać się znajomością biografii pisarza oraz utworów: "Budnik " i "Na bialskim zamku". Regulamin konkursu w bibliotece szkolnej.

Zachęcam do udziału w konkursie..ATRAKCYJNE NAGRODY ZA PROMOCJĘ CZYTELNICTWA  W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI:

CZYTAJ PL!

   

Uczniowie naszej szkoły, a zwłaszcza członkowie Klubu Miłośników Książki,  w listopadzie przystąpili do konkursu pod nazwą „Zostań emisariuszem superksiążek – dziel się z ludzkością supermocami” promującego czytelnictwo w ramach akcji: CZYTAJ PL. Należało w kreatywny sposób przedstawić przebieg akcji w szkole. Najaktywniejszym uczestnikom organizatorzy konkursu ufundowali atrakcyjne nagrody, np. SAMSUNG Galaxy A40, czytnik e-booków PocketBook Basic Lux2 wraz z talonem na e-booki o wartości 350 zł, koszulkę z logo akcji.  

 

    Kilka polecanych propozycji:

"Quidditch przez wieki "        Autor: Joanne Kathleen Rowling

Jeśli was ciekawi, skąd pochodzi złoty znicz, w jaki sposób powstały tłuczki albo dlaczego emblematem Wedrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki, weźcie do ręki "Quidditch przez wieki". Młodzi miłośnicy quidditcha sięgają po tę książkę w bibliotece szkolnej Hogwartu niemal codzienne! 

 "Chłopak taki jak ty"        Autor: Ginger Scott

To wciągająca i dramatyczna powieść, która ukazuje problemy nastolatków: uzależnienia, niespełnione miłości i zagubienie. Joss i jej nowy znajomy zaczną zbliżać się do siebie coraz bardziej. Jednak czy to wystarczy, aby zmienić życie ?Jak rozwinie się ich relacja i jakie tajemnicy wyjdą na jaw?

"Zniszcz ten dziennik"     Autor: Keri Smith

"Ideą dziennika jest jego kreatywne „zniszczenie”, „pobrudzenie”, „postarzenie” poprzez dowolną, bardzo osobistą, czasem abstrakcyjną, ale zawsze twórczą interpretację zadań zaproponowanych na jego stronach. Polecenia te mogą wydawać się niekonwencjonalne: dziurawienie stron, malowanie dłońmi, zalewanie kawą, zgniatanie kartek czy zabranie dziennika pod prysznic - nie należy jednak rozumieć ich zbyt dosłownie ale jedynie jako podpowiedzi mające na celu wykorzystanie własnej wyobraźni do różnych form artystycznego wyżycia się i utrwalenia swoich stanów ducha, wrażeń i obserwacji z otaczającego świata. Każdy dziennik jest niepowtarzalnym dziełem jego twórcy oddając jego osobowość i postrzeganie rzeczywistości."

"Margo"             Autor: Tarryn Fisher

 Młoda dziewczyna trzyma się na uboczu i całe dni spędza w samotności. Ale wszystko nieoczekiwanie zmienia się, w momencie kiedy poznaje Judaha, nieco starszego chłopaka z sąsiedztwa. Sparaliżowany Judah poruszający się na wózku inwalidzkim odkrywa przed młodą Margo świat pełen tajemnic, którego dotąd nie znała. Między tym dwojgiem ludzi nawiązuje się przyjaźń i swego rodzaju braterstwo dusz, które sprawia, że z dnia na dzień stają się oni sobie coraz bliżsi.

"Pozwól mi zostać "     Autor: Tijan Meyer

"Pozwól mi zostać" to najnowsza powieść znanej i cenionej pisarki literatury kobiecej Tijan Meyer. Książka opowiada historię Mackenzie - młodej dziewczyny, której siostra bliźniaczka odebrała sobie życie.    

Wszystkim Czytelnikom, Uczniom i Pracownikom szkoły radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia życzą -

członkowie Klubu Miłośników Książki wraz z opiekunem.PRZYJDŹ I SPRÓBUJ SWOICH SIŁ

  W 

BIBLIOTECZNYM QUEŚCIE

    

 


Polscy Nobliści - poeci

Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,

Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić - narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.

Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

Kim jest autor tekstu, dowiesz się tutaj:

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3512afb0a582

 

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=019cae76e1c2

Wisława Szymborska

(1923-2012)

Niektórzy-

czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,

i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

 

Lubią-

ale lubi się także rosół z makaronem,

lubi się komplementy i kolor niebieski,

lubi się stary szalik,

lubi się stawiać na swoim,

lubi sie głaskać psa.

 

Poezje-

tylko co to takiego poezja.

Niejedna chwiejna odpowiedź

na to pytanie już padła.

A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego

jak zbawiennej poręczy.

 

 Dołącz do międzynarodowej akcji: CZYTAJ PL !!!

Polega na bezpłatnym czytaniu i słuchaniu książek. Akcja jest w 100% darmowa i trwa przez cału listopad, a użytkownicy otrzymają dodatkowe 7 dni na dokończenie rozpoczętych superksiążek.Akcja działa w 21 miastach w Polsce i 8 za granicą, ale każydy użytkownik otrzymuje 5 bezpłatnych e-zaproszeń dla znajomych. 


JAK OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC

 BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: „ Wyobraź sobie” Do obchodów przyłączyła się również biblioteka LO w Wisznicach, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo.
1.   Na terenie szkoły pojawiły się gazetki tematyczne i plakaty informujące o międzynarodowym miesiącu bibliotek szkolnych.

2. Od 10 października obchody zdominowała informacja o literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, której poświęciliśmy wystawki tematyczne oraz wystawę jej książek.

3. W październiku odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk oraz bibliotekom cyfrowym w Polsce.

               

4. Przez cały miesiąc trwała akcja „Uwolnij książkę”

”Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, w ulubionym pubie, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie, jak również w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej”. W Bibliotece na przeznaczonym do tego stoliku uczniowie przez cały miesiąc mogli pozostawiać przeczytane już książki lub wymieniać je na inne, przyniesione przez kolejnych czytelników.

5. Tradycyjnie wyłonimy również najlepszego październikowego czytelnika. Dłuższe wieczory sprzyjają częstszemu sięganiu po książki, a oferta naszej biblioteki jest bogata. Każdy uczeń może u nas znaleźć coś dla siebie. Zachęcamy do czytania.


Literacka Nagroda Nobla dla Polki !!!

 To Olga Tokarczuk, " kobieta, która widzi inaczej niż wszyscy"- pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Literackiej Nagrody "Nike" otrzymała tę najważniejszą w dziedzinie literatury nagrodę. Jest autorką wielu powieści, a najbardziej znane to: "Prawiek i inne czasy"," Dom rodzinny, dom nocny", "Ostatnie historie" "Bieguni", " Księgi Jakubowe"  czy wydana w 2009 roku powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych",  która zachwyciła czytelników na całym świecie. To m.in. za nią Olga Tokarczuk zdobyła tę prestiżową nagrodę za rok 2018, natomiast drugim laureatem za 2019 rok został Peter Handke. Literacka nagroda  ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901.
     My, czytelnicy cieszymy się, że Akademia Szwedzka doceniła niezwykle oryginalne pióro pani Olgi Tokarczuk.  Gratulujemy !!!.

Zapraszam po jej książki do biblioteki!!!Nadal trwa ROK KULTURY LUDOWEJ W POWIECIE BIALSKIM. Obchody  stają się inspiracją dla wielu działań szkolnych. Oprócz zajęć tematycznych w bibliotece, wystawek z regionalnymi strojami i dawnymi przedmiotami codziennego użytku, uczniowie mają okazję poznawać elementy kultury niematerialnej oraz sprawdzać swoje umiejętności instrumentalne.   W dniu 6 września aktywnie włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej poprzez kontakt z najważniejszymi dziełami polskiej literatury.  W tym roku odbyła się 8 edycja akcji zapoczątkowanej w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Nasze spotkanie zorganizowaliśmy na sali gimnastycznej, gdzie  w godz. 9 - 10.30 czytaliśmy „Rozdziobią nas kruki, wrony „ Stefana Żeromskiego  oraz fr. „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

 

ROK SZKOLNY 2019/2020W trosce o zachowanie kultury ludowej 
Południowego Podlasia

  

     

       

Kultura ludowa to nieodłączny element całego dziedzictwa kulturowego każdego narodu, regionu czy małej społeczności. W związku z tym, iż Rada Powiatu przyjęła stanowisko ogłaszające Rok 2019 Rokiem Kultury Ludowej w powiecie bialskim, postanowiliśmy przypomniec i przybliżyć zapomniane już  zwyczaje i obyczaje ludowe. W trosce o zachowanie  dziedzictwa kulturowego  najbliższego regionu  w ramach działalności biblioteki zorganizowano: wystawki promujące rękodzieło ludowe oraz regionalne stroje, gazteki, przeprowadzono pogadanki tematyczne, a także zrealizowano cykl lekcji bibliotecznych nawiązujących do ludowych tradycji  Podlasia. Tematyka przeprowadzonych zajęć:
- Tradycje ludowe południowego Podlasia (kl.2a)
-Tradycje rodzninne naszego regionu (kl.2b)
-Najciekawsze tradycje regioniu- Brodacze,wołoczebne...(kl. 1a)
-Perebory, peretryki i burki - elementy stroju regionalnego(kl.1a).


II miejsce Martyny Wierzchowskiej w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym

 


          Informacja o konkursie czytelniczym

Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie zaprasza do udział w  XXXIX Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym pod hasłem: "Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło".  Do konkursu w szkole może przystąpić każdy uczeń LO w Wisznicach. Należy wykazać się znajomością biografii pisarza oraz dwóch powieści pt.: "Jelita" i "Noc majowa". Etap szkolny konkursu odbędzie się do dnia 1 marca br., natomiast etap wojewódzki w dniu 20 marca w muzeum. Regulamin konkursu zanajduje się w bibliotece szkolnej.  
Zapraszam do udziału !!!!


Wiadomości ze świata kultury

Paszport „Polityki” to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w następujących kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne), estrada, kreator kultury i kultura cyfrowa. 
8 stycznia br. rozdano kolejne nagrody. Paszport Polityki otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód". Natomiast Joanna Kulig została laureatką "Paszportów Polityki" w kategorii "Film". Aktorka doceniona została za  wiarygodną rolę w " Zimnej wojnie".

.......................................................................................................................

"Zimna wojna"- to film Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes dla najlepszego reżysera. Polski film to jeden z najważniejszych obrazów  2018 roku. Wart jest obejrzenia chociażby z powodu wspaniałych kreacji aktorskich Joanny Kulig, Agaty Kuleszy czy Tomasza Kota. Ta pierwsza robi oszałamiającą karierę w Europie i za Oceanem. Amerykańska prasa rozpisuje się o naszej wschodzącej gwieździe.Joanna Kulig promuje przed Oscarami "Zimną wojnę". Film znalazł się na shortliście, co oznacza, że ma realne szanse na statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dużo mówi się także o możliwej nominacji dla samej Kulig.

......................................................................................................................

Złoty Glob -  to nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w dziedzinie filmu i telewizji. Pierwsza ceremonia rozdania Złotych Globów odbyła się w styczniu 1944 roku.
      Właśnie zakończyła się tegoroczna gala 76. rozdania  tych prestiżowych nagród. Najlepszym filmem dramatycznym został  " Bohemian Rhapsody" Bryana  Singera. Wielkim wygranym okazał się  być komedia " Green Book".  Jej twórcy  otrzymali  aż trzy statuetki na gali zorganizowanej  w Los Angeles. Grający główną rolę Rami Malek  nagrodzony  został za wcielenie się we Freddiego Mercury'ego. Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym została niezastąpiona Glenn Close. 


Niezwykła biblioteka na 100-lecie niepodległości Finlandii

Finowie sprawili sobie niezwykły prezent z okazji 100-lecia niepodległości. W czwartek 4 grudnia br. w Helsinkach, stolicy Finlandii otwarto trzypiętrowy gmach, w którym znajdują się: księgozbiór liczący sto tysięcy pozycji, pracownie audiowizualne, druku 3D, plac zabaw dla dzieci. Są tam także miejsca do gry na bębnach, maszyny do szycia, teatr, kawiarnia, restauracje. Tak przedstawia się Oodi, biblioteka "nowego wieku". 

                                        W Helsinkach otwarto bibliotekę na 100 lat niepodległości  

źródło: https://www.tvn24.pl

 

 


Dołącz do najwiekszej akcji czytelniczej na świecie:

Czytaj PL 2018 

Wystarczy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zeskanować w messengerze kod  QR z  plakatu,  a uzyskasz darmowy dostęp do 12 besbestsellerowych książek!!!

2 listopada w całej Polsce wystartowała kolejna edycja Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji mających na celu promocję czytelnictwa. Przez miesiąc na terenie przeszło 500 miast i mniejszych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wisieć będzie kilka tysięcy plakatów – darmowych wypożyczalni książek elektronicznych. W tym roku w akcji znalazło się 12 książek – sześć polskich i sześć zagranicznych. Do wyboru jest sześć powieści, cztery książki non-fiction, zbiór opowiadań oraz biografia. Dziesięć z nich dostępnych będzie zarówno w formie e–booka, jak i audiobooka.

Książki, które znalazły się w akcji:

1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

5. Wojciech Chmielarz „Cienie”

6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

7. Remigiusz Mróz „Hashtag”

8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

11. Dan Ariely „Potęga irracjonalności”

12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Jeśli tylko weźmiecie udział w akcji, pochwalcie się tym w mediach społecznościowych. Oznaczajcie swoje posty hasztagiem #czytajpl albo #czytajpl2018 i zachęcajcie znajomych do czytania i słuchania darmowych e-booków i audiobooków.     Październik 2018

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASS OCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca
Bibliotek Szkolnych brzmi: 

„Książka to przyszłość”.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.Literacka Nagroda NIKE 2018

W tym roku literacką  nagrodę NIKE otrzymał Marcin Wicha za książkę pod tytułem: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Czym jest Nike? To nagroda za najlepszą książkę roku. W tym roku została przyznana po raz 22. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki, siedmiu finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureata jury wskazuje podczas obrad w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Nagrodę otrzymał Marcin Wicha, pozostałych siedmioro  finalistów to: Mikołaj Grynberg, Ewa Lipska, Anna Bikont, Paweł Sołtys, Jerzy Kronhold, Wojciech Bonowicz.

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, książka Marcina Wichy to opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Pozornie. Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Dla czytelnika szybko staje się jasne, że wszystkie te miniatury poświęcone matce opowiadają nie tylko o niej i o przedmiotach, które po sobie pozostawiła, ale także o samym narratorze, o jego dzieciństwie, o pamięci, jaka w nim po całym życiu matki i po jego wczesnym życiu pozostała. To zwykle przypadkowe, zdawałoby się, obrazy, drugorzędne rekwizyty, małe historyjki: domowa lektura „Expressu Wieczornego”, drobne spięcia z opryskliwymi urzędniczkami na poczcie, nieudane lekcje jazdy konnej, cała epopeja ze zdobywaniem książeczki „Kto pocieszy Maciupka” Tove Jansson w księgarni przy Madalińskiego. Kilka obrazków Wicha poświęca też ostatnim chwilom matki – lekarze, jakieś dokumenty do wypełnienia, karawan stojący pod domem: „jest bordowy (żeby nikomu nie było smutno – powiedziałaby moja matka)”. http://wyborcza.pl/7,81826,23870718,znamy-7-finalistow-nagrody-nike-wicha-bikont-grynberg-soltys.html?disableRedirects=true

   

         ZAPROSZENIE 
do udziału
w  Szkolnym Konkursie na Exlibris Biblioteki Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego
w Wisznicach

 Zaprojektuj w dowolnej technice plastycznej znak własnościowy (exlibris) Biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach. Wszystkie informacje związane z konkursem znajdziesz w regulaminie. Prace należy złożyć do końca września. Na uczestników czekają nagrody rzeczowe.

Regulamin_Konkursu_na_Exlibris.docx                       NARODOWE CZYTANIE  w bibliotece

8 września 2018 r.(sobota) w godz. od 14.00 do 15.00 zapraszam do udziału w akcji Narodowego Czytania. W tym roku będziemy czytać fragmenty "Przedwiośnia " Stefana Żeromskiego oraz teksty z tzw. Antologii Niepodleglości. Zachęcam wszystkich do udziału.


ROK SZKOLNY 2018 - 2019 


Na wakacje z książką !

Upragnione przez wszystkich wakacje zbliżają się szybkimi krokami. Już niebawem będziemy odpoczywać, cieszyć się słońcem i brakiem szkolnych obowiązków. Mam nadzieję, iż część z Was spędzi ten czas z książką w ręce. Zachęcam do przyjrzenia się nowościom zakupionym w tym tygodniu. Tematyka książek jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.
 WSZYSTKIM CZYTELNIKOM ŻYCZĘ WSPANIAŁYCH, RADOSNYCH, UDANYCH, WOLNO                                       UPŁYWAJĄCYCH, BAJECZNYCH WAKACJI !!!!

 

    


Jak świętowaliśmy Tydzień Bibliotek

  

 

Corocznie święto bibliotek skupia wokół siebie grono miłośników książki w całym kraju. W tym roku Tydzień Bibliotek  był obchodzony w dniach od 8 do15 maja. W ramach obchodów  zrealizowaliśmy poniżej wymienione działania wpisujące się w tegoroczne hasło: (Do)wolność czytania.

      

 

Przygotowaliśmy wystawki promujące czytelnictwo i ukazujące korzyści płynące z obcowania z literaturą piękną, zachęcaliśmy do czytania poprzez nagrody rzeczowe dla tych, którzy sięgnęli po literaturę inną niż lektury szkolne. Ponadto zrealizowaliśmy akcję:  „Zjedz jabłko i wypożycz proponowaną książkę” oraz wykonaliśmy gazetkę promującą różnych autorów i różne nurty literatury.


"(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA"-hasłem Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2018

8 maja- Święto Ludzi Książki

„Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy.”

Jan Paweł II

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. W Polsce obchodzony od 1985 roku. Jest to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe bibliotek, a także samych bibliotekarzy. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Z tej okazji my także podjęliśmy różne inicjatywy:,np. wykonaliśmy gazetkę tematyczną dotyczącą form działalności biblioteki szkolnej, Klub Miłośników Książki przygotował wystawkę pod hasłem: "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA" na temat najpoczytniejszych książek dla  młodzieży, ponadto dla 10 czytelników, którzy jako pierwsi w tym tygodniu wypożyczą książki spoza kanonu lektur, przygotowane zostały upominki. Planowane są jeszcze inne atrakcje.
Zatem świętujmy i cieszmy się z możliwości obcowania z książką!


   Światowy Dzień Książki

23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data jest symboliczna dla literatury światowej. Dlaczego 23 kwietnia? Na ten dzień przypada bowiem rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy.  W ten dzień zmarli  Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Prawda jest jednak taka, że każdy dzień jest dobry, by promować czytelnictwo. Najlepszym sposobem świętowania Dnia Książki i jej promocji jest oddanie się ciekawej lekturze, do czego  wszystkich zachęcam!

Tadeusz Różewicz
Włosek poety

Poeta to na pewno ktoś
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos
Jak jeden włos Julietty

Jeśli się zerwie włosek ten
to nasza nudna kula
upadnie w ciemność

Czy ja wiem
albo się zbłąka w chmurach

Słyszycie Czasem wisi coś
na jednym włosku wisi
Dziś włoskiem tym poety glos
Słyszycie

Ktoś tam słyszy


Sukces w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym

      

20 marca Martyna Wierzchowska i Maciej Burzec wzięli udział w  XXXVIII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego: Józef Ignacy Kraszewski- jego życie i dzieło organizowanej przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. 
W tym prestiżowym konkursie rywalizują ze sobą najzagorzalsi zwolennicy czytelnictwa ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego. Martyna Wierzchowska z II a uzyskała wyróżnienie. Serdecznie jej gratulujemy!

   


"Ku Niepodległej"

  W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Rada Powiatu w Białej Podlaskiej przyjęła stanowisko o ustanowieniu roku 2018  Rokiem Niepodległości w Powiecie Bialskim". Nasze liceum również włączy się w działania upamiętniające tak ważne dla narodu polskiego wydarzenie. Jednym  z podjętych przez nas przedsięwzięć będzie cykl lekcji bibliotecznych odbywających się pod hasłem Ku Niepodległej. 7 marca w klasie I a odbyła się pierwsza z nich o tematyce: powstanie styczniowe w literaturze i sztuce. Wykorzystane w lekcji środki (gazetka, prezentacja multimedialna)bezpośrednio nawiązywały do największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego, którego 155 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku.

       


Biblioteka z nowym wyposażeniem

Od początku drugiego półrocza biblioteka szkolna oraz czytelnia wzbogaciły się o nowe wyposażenie:  stół konferencyjny,  krzesła i regały na książki. Pozwoli to na realizowanie lekcji bibliotecznych oraz innych zajęć w atrakcyjniejszym otoczeniu. Obszerne, estetyczne regały biblioteczne zapewnią wygodniejsze i bardziej przejrzyste rozlokowanie księgozbioru. Nowe wyposażenie w czytelni sprawia, iż wszyscy zainteresowani w przyjemnych warunkach mogą pracować, uczyć się lub odpoczywać w ciszy. Można tu także poczytać, pograć w scrabble, wziąć książkę bookcrossingową lub po prostu wypić kawę. Zapraszam!!!

       


 155. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

22 stycznia 2018  roku przypada 155. rocznica wybuchu powstania styczniowego, zbrojnego wystąpienia w Królestwie Polskim, którego celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości.  Był to największy w XIX wieku polski zryw narodowy. Powstanie trwało najdłużej ze wszystkich polskich zrywów, wzięło w nim udział najwięcej uczestników, pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar, w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się  o przyczynach i skutkach powstania styczniowego, zajrzyj tutaj:

http://www.wojsko-polskie.pl/pl/articles/z-zycia-wojska-s/155-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego-o2018-01-19/


 

        „Czytanie książek to       najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.                                                                                                         Wisława Szymorska


 Z okazji Nowego Roku wszystkim Czytelnikom życzę sił i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów, sukcesów w każdej dziedzinie życia, trafnych decyzji, dużo miłości na co dzień, dobrego kontaktu z biskimi i wsparcia od nich. Nade wszystko życzę zdrowia i  pogody ducha.


Przedświąteczne spotkanie Klubu Miłośników Książki

          

Klub Miłośników Książki zainaugurował swoją działalność w październiku  2017 roku. Powstał z myślą  o tych czytelnikach, którzy w wolnych chwilach z przyjemnością sięgają po książki i w miłej atmosferze mogą wymienić się wrażeniami po ich lekturze. Spotkania te dają sposobność nie tylko wymiany czytelniczych doświadczeń, ale także dyskutowania o nowych trendach w polskiej i światowej literaturze współczesnej, możliwość kształcenia umiejętności wyrażania i uzasadniania własnych opinii. Podczas spotkania w dniu 20 grudnia br. Klubowicze mieli okazję także zapoznania się z  nowościami w naszej bibliotece. 
Jeżeli lubisz czytać i chcesz podzielić się wrażeniami po lekturze, to te spotkania są dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy.


     Święta tuż, tuż…                    Lekcja biblioteczna: W kręgu bożonarodzeniowych tradycji

Bożonarodzeniowe dekoracje to pierwsza rzecz, od której zaczynamy nasze świętowanie. Tak też dzieje się w naszej szkole. W klasach i na korytarzach dominuje już  stosowny wystrój, który przypomina o polskich i regionalnych bożonarodzeniowych tradycjach.  Wszędzie wyczuwalna jest niecodzienna atmosfera, a duża część naszych działań wiąże się z przygotowaniami do tych ważnych, nie tylko dla chrześcijan, świąt. Temat świąt zdominował także lekcje biblioteczne w klasie I b, III a i III b, podczas których uczniowie mieli okazję podzielić się refleksjami na temat rodzinnych zwyczajów, przybliżyć sobie informacje o tradycjach najbliższego regionu. Śpiewanie kolęd w okresie przedświątecznym i w czasie Bożego Narodzenia to szczególnie piękny polski zwyczaj, który- jak widzimy- całkowicie udanie kultywują Wasi koledzy i koleżanki.

              


                               

Czytanie książek to najpiękniesza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.                                                             Wisława Szymorska

Lekcja bibliteczna: Co warto przeczytać? - rkomendacje czytelników

Uczniowie klas IIa i II b mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi zbiorami  biblioteki podczas lekcji, która odbyła się dnia 29 listopada. Jej celem było  zachęcenie uczniów do korzystania ze zgromadzonej w bibliotece różnorodnej literatury, propagowanie czytenictwa oraz rekomendacja książek wybranych przez uczniów. Wzbudziły one dosyć duże zainteresowanie. Uczestnicy zajęć mogli też przekonać się o zaletach obcowania z książką. Kontakt ze słowem pisanym, a zwłaszcza literaturą  piękną, w każdym wieku kształtuje wyobraźnię i aktywność twórczą, rozwija intelekt, wpływa na wrażliwość estetyczną, uczy myślenia, kształtuje postawy, uczy wartości moralnych - to tylko część korzyści płynących dla każdego czytelnika.
NIE CZEKAJ, TY TEŻ MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z DOBREJ ZABAWY!!!

       

 

            

      

  


Lekcja biblioteczna:Wielopłaszczyznowa aktywność twórcza  Józefa Ignacego Kraszewskiego

   Zrealizowana 13 listopada w klasach IIIa i IIb lekcja biblioteczna to kolejne nasze działanie wpisujące się w obchody ROKU KRASZEWSKIEGO W POWIECIE BIALSKIM. Celem zajęć było ukazanie wielostronnej działalności J.I.Kraszewskiego, który znany jest przede wszystkim jako powieściopisarz, choć jego spuścizna twórcza dotyczy wielu obszarów.Warto przypomnieć, iż autor „Starej baśni” z powodu swojej renesansowej wszechstronności okeślany jest mianem „człowieka instytucji”, gdyż zajmował się także rysunkim, malarstwem olejnym i akwarelą, był historykiem, kolekcjonerem, miłośnikim zabytków, kompozytorem, krytykiem dzieł plastycznych i muzycznych. Ponadto był dyrektorem teatru, redaktorem i wydawcą czasopism i gazet, właścicielem drukarni, członkiem i prezesem wielu towarzystw, prowadził bogatą działalność społeczną, a także polityczną. J.I.Kraszewski, uznany przez współczesnych mu za"duchowego przewodnika narodu", to jedna z najznakomitszych postaci XIX-wiecznej polskiej kultury.


Kochani Czytelnicy!!!

Przypominam o upływającym termnie składania prac na konkurs: "Ubierz się w książkę". Proszę o złożenie fotografii do dnia 10 listopada 2017 r.

 

  PAŹDZIERNIK- MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC

BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Od 18 lat na całym świecie październik staje się miesiącem wzmożonej aktywności bibliotek, które w tym czasie obchodzą swoje święto. W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywa się pod hasłem: Książka nas łączy. My także włączamy się w obchody poprzez różne formy działań, które mają na celu: propagowanie zainteresowania książką, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej oraz zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań.
Do realizowanych przez nas przedsięwzięć należą:

 • szkolny ranking czytelnictwa,
 • zorganizowanie w bibliotece „kącika bookcrossingowego”,
 • szkolny konkurs na zdjęcie pod hasłem: Ubierz się w książkę,
 • zachęcanie do czytania przy wykorzystaniu strony biblioteki szkolnej.

Krzysztof Kołtun gościem LO w Wisznicach

   W dniu 26 września  br. gościliśmy w naszej szkole niezwykle barwną osobowość- członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, poetę poruszającego tematykę kresową p. Krzysztofa Kołtuna. Jest  autorem dwudziestu czterech książek, założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień” w Chełmie, założycielem Towarzystwa Rodzin Kresowych i Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury.  To laureat prestiżowych nagród literackich, gość i współtwórca audycji radiowych, dziennikarz i do niedawna antykwariusz. Z pasji i zamiłowań etnograf, kolekcjoner kresowy, duchowy przewodnik po Kresach.
Spotkanie z p. Krzysztofem Kołtunem stało się okazją do bliższego poznania kultury
i obyczajów Kresowian.To tematyka licznych utworów autora i osobista pasja rozwijana
i pielęgnowana przez lata, co można było zauważyć podczas wizyty gościa. Nie zabrakło licznych odniesień do literatury polskiej i kultury Kresów, w tym Krzemieńca- rodzinnego miasta J.Słowackiego.
   Ponadto podczas  pobytu pisarz promował swoją najnowszą książkę pt. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu- niezwykle poruszjący, wręcz wstrząsający utwór będący zbiorem 41 opowiadań, wspomnień dotyczących obszaru położonego niedaleko nas, tuż za Bugiem, na Ukrainie.  Opisano w nim tragiczne i traumatyczne przeżycia ludzkie. Najbardziej poruszające dla czytelnika mogą okazać się emocjonalne relacje naocznych świadków bestialstwa.
          Jeśli chcesz poznać nie tak odległą historię tamtego regionu, przeczytaj książkę,
a może lepiej - poleć ją rodzicom i dziadkom.


Pobyt w romanowskiej bibliotece

Podczas wycieczki do Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie w dniu 20 września mieliśmy możliwość zapoznania się z bogactwem zbiorów tamtejszej biblioteki, gdzie zgromadzono kilka tysięcy woluminów oraz liczne dokumenty związane z pisarzem, jego rodziną oraz mieszkańcami dworku. Wśród muzealiów cenna kolekcja epistolograficzna.
Pod koniec XIX wieku, kiedy właścicielami  romanowskich dóbr byli Kajetan Kraszewski, a później jego syn Bogusław, biblioteka liczyła ok. 10 tys. egzemplarzy.
Przez lata funkcjonowania placówki zgromadzono tu prawie kompletny zbiór książkowych edycji dzieł pisarza, także znaczącą kolekcję dziewiętnastowiecznych czasopism, do których pisywał.
Do najcenniejszych pozycji należą: pierwsze wydanie powieści – Pan Walery z 1831 roku, wydanie Kordeckiego z 1852 roku z autografem autora.Wśród zbiorów równie cenne są: rękopis powieści Starosta warszawski z 1875 roku oraz dziennik podróży do Odessy z 1843 roku wraz ze szkicownikiem. Z pamiątek rodzinnych na uwagę zasługują osiemnastowieczne dokumenty dotyczące służby wojskowej pradziadka Nowomiejskiego i dziadka Błażeja Malskiego – nadane mu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego rangi chorążego w korpusie husarzy nadwornych, z 1781 roku, z pieczęcią i podpisem królewskim; druki z lat 1774-1786 – mowy sejmowe przedstawicieli rodu Kraszewskich.
Z dawnej biblioteki romanowskiej Kajetana i Bogusława pochodzi egzemplarz Sonetów krymskich Adama Mickiewicza, pierwsze wydanie z 1826 roku.
Te cenne zabytkowe egzemplarze muszą robić ogromne wrażenia nie tylko na bibliofilach, ale także na każdym czytelniku.


"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi
 ludźmi minionych czasów".

                                                                       Kartezjusz

 

 

 

 

 

 

Zapraszam do biblioteki i centrum informacji multimedialnej w godzinach:

poniedziałek 7.45 : 12.45

środa 10.30 : 15.30

piątek 7.45 : 12.45


Jeśli lubisz czytać, interesujesz się literaturą i sztuką, śledzisz rankingi bestsellerów,
a ponadto pragniesz poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę, dołącz do Klubu Miłośników Książki!
Celem klubu będzie rozbudzanie twórczej aktywności, zapoznanie uczniów z pracą w bibliotece oraz  promowanie biblioteki i szkoły w środowisku lokalnym.W trakcie dobrowolnych spotkań członkowie klubu mają sposobność dzielenia się refleksjami  na temat przeczytanych książek, recenzowania ich, dyskutowania o wybranych bohaterach, motywach czy też nurtach literatury oraz z zakresu wiedzy o kulturze. Członkowie klubu inicjują spotkania autorskie, poetyckie, eventy związane z książką i biblioteką, np. fash mob czy bookcrossing.

                 Dołącz do nas!!! Zapraszamy!!!

 

 

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego
  21-580 Wisznice
  ul. Warszawska 44
 • (083)3782010