Menu

Menu

Biblioteka szkolna

Aktualności

          „Czytanie książek to       najpiękniesza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.                                                                                                         Wisława Szymorska


 Z okazji Nowego Roku wszystkim Czytelnikom życzę sił i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów, sukcesów w każdej dziedzinie życia, trafnych decyzji, dużo miłości na co dzień, dobrego kontaktu z biskimi i wsparcia od nich. Nade wszystko życzę zdrowia i  pogody ducha.


Przedświąteczne spotkanie Klubu Miłośników Książki

          

Klub Miłośników Książki zainaugurował swoją działalność w październiku  2017 roku. Powstał z myślą  o tych czytelnikach, którzy w wolnych chwilach z przyjemnością sięgają po książki i w miłej atmosferze mogą wymienić się wrażeniami po ich lekturze. Spotkania te dają sposobność nie tylko wymiany czytelniczych doświadczeń, ale także dyskutowania o nowych trendach w polskiej i światowej literaturze współczesnej, możliwość kształcenia umiejętności wyrażania i uzasadniania własnych opinii. Podczas spotkania w dniu 20 grudnia br. Klubowicze mieli okazję także zapoznania się z  nowościami w naszej bibliotece. 
Jeżeli lubisz czytać i chcesz podzielić się wrażeniami po lekturze, to te spotkania są dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy.


     Święta tuż, tuż…                    Lekcja biblioteczna: W kręgu bożonarodzeniowych tradycji

Bożonarodzeniowe dekoracje to pierwsza rzecz, od której zaczynamy nasze świętowanie. Tak też dzieje się w naszej szkole. W klasach i na korytarzach dominuje już  stosowny wystrój, który przypomina o polskich i regionalnych bożonarodzeniowych tradycjach.  Wszędzie wyczuwalna jest niecodzienna atmosfera, a duża część naszych działań wiąże się z przygotowaniami do tych ważnych, nie tylko dla chrześcijan, świąt. Temat świąt zdominował także lekcje biblioteczne w klasie I b, III a i III b, podczas których uczniowie mieli okazję podzielić się refleksjami na temat rodzinnych zwyczajów, przybliżyć sobie informacje o tradycjach najbliższego regionu. Śpiewanie kolęd w okresie przedświątecznym i w czasie Bożego Narodzenia to szczególnie piękny polski zwyczaj, który- jak widzimy- całkowicie udanie kultywują Wasi koledzy i koleżanki.

              


                               

Czytanie książek to najpiękniesza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.                                                             Wisława Szymorska

Lekcja bibliteczna: Co warto przeczytać? - rkomendacje czytelników

Uczniowie klas IIa i II b mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi zbiorami  biblioteki podczas lekcji, która odbyła się dnia 29 listopada. Jej celem było  zachęcenie uczniów do korzystania ze zgromadzonej w bibliotece różnorodnej literatury, propagowanie czytenictwa oraz rekomendacja książek wybranych przez uczniów. Wzbudziły one dosyć duże zainteresowanie. Uczestnicy zajęć mogli też przekonać się o zaletach obcowania z książką. Kontakt ze słowem pisanym, a zwłaszcza literaturą  piękną, w każdym wieku kształtuje wyobraźnię i aktywność twórczą, rozwija intelekt, wpływa na wrażliwość estetyczną, uczy myślenia, kształtuje postawy, uczy wartości moralnych - to tylko część korzyści płynących dla każdego czytelnika.
NIE CZEKAJ, TY TEŻ MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z DOBREJ ZABAWY!!!

       

 

            

      

  


Lekcja biblioteczna:Wielopłaszczyznowa aktywność twórcza  Józefa Ignacego Kraszewskiego

   Zrealizowana 13 listopada w klasach IIIa i IIb lekcja biblioteczna to kolejne nasze działanie wpisujące się w obchody ROKU KRASZEWSKIEGO W POWIECIE BIALSKIM. Celem zajęć było ukazanie wielostronnej działalności J.I.Kraszewskiego, który znany jest przede wszystkim jako powieściopisarz, choć jego spuścizna twórcza dotyczy wielu obszarów.Warto przypomnieć, iż autor „Starej baśni” z powodu swojej renesansowej wszechstronności okeślany jest mianem „człowieka instytucji”, gdyż zajmował się także rysunkim, malarstwem olejnym i akwarelą, był historykiem, kolekcjonerem, miłośnikim zabytków, kompozytorem, krytykiem dzieł plastycznych i muzycznych. Ponadto był dyrektorem teatru, redaktorem i wydawcą czasopism i gazet, właścicielem drukarni, członkiem i prezesem wielu towarzystw, prowadził bogatą działalność społeczną, a także polityczną. J.I.Kraszewski, uznany przez współczesnych mu za"duchowego przewodnika narodu", to jedna z najznakomitszych postaci XIX-wiecznej polskiej kultury.


Kochani Czytelnicy!!!

Przypominam o upływającym termnie składania prac na konkurs: "Ubierz się w książkę". Proszę o złożenie fotografii do dnia 10 listopada 2017 r.

 

  PAŹDZIERNIK- MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC

BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Od 18 lat na całym świecie październik staje się miesiącem wzmożonej aktywności bibliotek, które w tym czasie obchodzą swoje święto. W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywa się pod hasłem: Książka nas łączy. My także włączamy się w obchody poprzez różne formy działań, które mają na celu: propagowanie zainteresowania książką, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej oraz zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań.
Do realizowanych przez nas przedsięwzięć należą:

  • szkolny ranking czytelnictwa,
  • zorganizowanie w bibliotece „kącika bookcrossingowego”,
  • szkolny konkurs na zdjęcie pod hasłem: Ubierz się w książkę,
  • zachęcanie do czytania przy wykorzystaniu strony biblioteki szkolnej.

Krzysztof Kołtun gościem LO w Wisznicach

   W dniu 26 września  br. gościliśmy w naszej szkole niezwykle barwną osobowość- członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, poetę poruszającego tematykę kresową p. Krzysztofa Kołtuna. Jest  autorem dwudziestu czterech książek, założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień” w Chełmie, założycielem Towarzystwa Rodzin Kresowych i Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury.  To laureat prestiżowych nagród literackich, gość i współtwórca audycji radiowych, dziennikarz i do niedawna antykwariusz. Z pasji i zamiłowań etnograf, kolekcjoner kresowy, duchowy przewodnik po Kresach.
Spotkanie z p. Krzysztofem Kołtunem stało się okazją do bliższego poznania kultury
i obyczajów Kresowian.To tematyka licznych utworów autora i osobista pasja rozwijana
i pielęgnowana przez lata, co można było zauważyć podczas wizyty gościa. Nie zabrakło licznych odniesień do literatury polskiej i kultury Kresów, w tym Krzemieńca- rodzinnego miasta J.Słowackiego.
   Ponadto podczas  pobytu pisarz promował swoją najnowszą książkę pt. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu- niezwykle poruszjący, wręcz wstrząsający utwór będący zbiorem 41 opowiadań, wspomnień dotyczących obszaru położonego niedaleko nas, tuż za Bugiem, na Ukrainie.  Opisano w nim tragiczne i traumatyczne przeżycia ludzkie. Najbardziej poruszające dla czytelnika mogą okazać się emocjonalne relacje naocznych świadków bestialstwa.
          Jeśli chcesz poznać nie tak odległą historię tamtego regionu, przeczytaj książkę,
a może lepiej - poleć ją rodzicom i dziadkom.


Pobyt w romanowskiej bibliotece

Podczas wycieczki do Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie w dniu 20 września mieliśmy możliwość zapoznania się z bogactwem zbiorów tamtejszej biblioteki, gdzie zgromadzono kilka tysięcy woluminów oraz liczne dokumenty związane z pisarzem, jego rodziną oraz mieszkańcami dworku. Wśród muzealiów cenna kolekcja epistolograficzna.
Pod koniec XIX wieku, kiedy właścicielami  romanowskich dóbr byli Kajetan Kraszewski, a później jego syn Bogusław, biblioteka liczyła ok. 10 tys. egzemplarzy.
Przez lata funkcjonowania placówki zgromadzono tu prawie kompletny zbiór książkowych edycji dzieł pisarza, także znaczącą kolekcję dziewiętnastowiecznych czasopism, do których pisywał.
Do najcenniejszych pozycji należą: pierwsze wydanie powieści – Pan Walery z 1831 roku, wydanie Kordeckiego z 1852 roku z autografem autora.Wśród zbiorów równie cenne są: rękopis powieści Starosta warszawski z 1875 roku oraz dziennik podróży do Odessy z 1843 roku wraz ze szkicownikiem. Z pamiątek rodzinnych na uwagę zasługują osiemnastowieczne dokumenty dotyczące służby wojskowej pradziadka Nowomiejskiego i dziadka Błażeja Malskiego – nadane mu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego rangi chorążego w korpusie husarzy nadwornych, z 1781 roku, z pieczęcią i podpisem królewskim; druki z lat 1774-1786 – mowy sejmowe przedstawicieli rodu Kraszewskich.
Z dawnej biblioteki romanowskiej Kajetana i Bogusława pochodzi egzemplarz Sonetów krymskich Adama Mickiewicza, pierwsze wydanie z 1826 roku.
Te cenne zabytkowe egzemplarze muszą robić ogromne wrażenia nie tylko na bibliofilach, ale także na każdym czytelniku.


"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi
 ludźmi minionych czasów".

                                                                       Kartezjusz

 

 

 

 

 

 

Zapraszam do biblioteki i centrum informacji multimedialnej w godzinach:

poniedziałek 7.45 : 12.45

środa 10.30 : 15.30

piątek 7.45 : 12.45


Jeśli lubisz czytać, interesujesz się literaturą i sztuką, śledzisz rankingi bestsellerów,
a ponadto pragniesz poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę, dołącz do Klubu Miłośników Książki!
Celem klubu będzie rozbudzanie twórczej aktywności, zapoznanie uczniów z pracą w bibliotece oraz  promowanie biblioteki i szkoły w środowisku lokalnym.W trakcie dobrowolnych spotkań członkowie klubu mają sposobność dzielenia się refleksjami  na temat przeczytanych książek, recenzowania ich, dyskutowania o wybranych bohaterach, motywach czy też nurtach literatury oraz z zakresu wiedzy o kulturze. Członkowie klubu inicjują spotkania autorskie, poetyckie, eventy związane z książką i biblioteką, np. fash mob czy bookcrossing.

                 Dołącz do nas!!! Zapraszamy!!!

 

 

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego
    21-580 Wisznice
    ul. Warszawska 44
  • (083)3782010